Uprkos pandemiji koronavirusa koja je značajno uticala na privredu, republički budžet je zabeležio pozitivne rezultate u prvih devet meseci ove godine. Prema podacima Ministarstva finansija, ostvaren je suficit od 18,8 milijardi dinara, što je znatno bolje od planiranog deficita od 85,7 milijardi dinara.
Prihodi budžeta su iznosili 1.583,6 milijardi dinara, dok su rashodi bili 1.564,8 milijardi dinara. Samo u septembru, ostvaren je suficit od 3,6 milijardi dinara, pri čemu su ukupni prihodi iznosili 163,9 milijardi dinara, od čega se najveći deo odnosi na poreske prihode, koji su iznosili 134,8 milijardi dinara.
Najveći deo poreskih prihoda dolazi od poreza na dodatu vrednost (PDV) u iznosu od 71,6 milijardi dinara, dok je od akciza prikupljeno 26,9 milijardi, a od poreza na dobit 19,2 milijarde dinara. Neporeski prihodi su iznosili 28,5 milijardi dinara, dok su donacije u septembru iznosile 0,5 milijardi dinara.
Što se tiče rashoda, u septembru su dostigli 160,3 milijarde dinara. Najveći deo rashoda otišao je na plate zaposlenih, kapitalne izdatke, transfere organizacijama za obavezno socijalno osiguranje i različite fondove. Rashodi za socijalnu zaštitu iznosili su 15,3 milijarde dinara, za subvencije 11,1 milijardu dinara, a za otplatu kamata 11 milijardi dinara.
Na nivou sektora države, zabeležen je fiskalni suficit od 29,1 milijarda dinara i primarni fiskalni suficit od 154,3 milijarde dinara. Ovi rezultati pokazuju stabilnost i efikasnost upravljanja republičkim budžetom, uprkos izazovima koje je donela pandemija koronavirusa.
Ministar finansija istakao je da će Vlada nastaviti sa odgovornim upravljanjem javnim finansijama kako bi očuvala fiskalnu stabilnost i podržala ekonomski oporavak zemlje. Takođe je naglasio da su planirane mere fiskalne konsolidacije dale pozitivne rezultate i da će se nastaviti sa sprovodjenjem reformi koje će doprineti daljem jačanju ekonomije i stabilnosti budžeta.