U prvom polugodištu u odnosu na pre godinu dana najveći rast plata u obrazovanju

Milan Petrović avatar

Prosečna neto plata u Srbiji porasla je za 14,7 posto u prvih šest meseci ove godine u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Realni rast plata bio je 9,2 posto. Najveći realni rast plata ostvaren je u obrazovanju, odnosno 12,5 posto. Prerađivačka industrija zabeležila je rast od 10,8 posto, dok su administrativne i pomoćne uslužne delatnosti imale rast od 10,5 posto. Najveće zarade bez poreza i doprinosa ostvarene su u računarskom programiranju i konsultantskim delatnostima, vazdušnom saobraćaju, naučnom istraživanju i razvoju, te proizvodnji duvanskih proizvoda.

Srbija je tokom prvih šest meseci ove godine zabeležila značajan rast prosečne neto plate, što je pozitivan pokazatelj za ekonomiju zemlje. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosečna neto plata iznosila je 96.579 dinara, što predstavlja nominalni rast od 14,7 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Međutim, kada se uzme u obzir inflacija, realan rast plata iznosio je 9,2 posto. Najveći rast zarada zabeležen je u obrazovanju, gde su plate porasle za 12,5 posto. Prerađivačka industrija takođe je ostvarila značajan rast, sa povećanjem plata od 10,8 posto. Sledi sektor administrativnih i pomoćnih uslužnih delatnosti, gde je zabeležen rast od 10,5 posto.

Najveće zarade bez poreza i doprinosa tokom prvih šest meseci ove godine ostvarene su u nekoliko sektora. Računarsko programiranje i konsultantske delatnosti su se istaknule sa zaradom od 283.440 dinara, dok je vazdušni saobraćaj imao prosečnu platu od 201.366 dinara. Naučna istraživanja i razvoj doneli su zaradu od 195.216 dinara, dok je proizvodnja duvanskih proizvoda zabeležila zaradu od 178.044 dinara.

Ovi podaci pokazuju da su određene delatnosti u Srbiji ostvarile značajan rast zarada tokom prvih šest meseci ove godine, što doprinosi ekonomskom razvoju zemlje. Povećanje plata može uticati na potrošnju stanovništva, ali i na opštu privredu i investicije.

Republika Srbija beleži pozitivne trendove kada je u pitanju rast plata, ali je važno da se ovi trendovi održe i u narednim godinama. Kontinuirani rast zarada može biti ključan faktor za jačanje ekonomije i smanjenje nezaposlenosti u zemlji.

Uzimajući u obzir gore navedene podatke, možemo zaključiti da je prosečna neto plata u Srbiji tokom prvih šest meseci ove godine značajno porasla, kako nominalno, tako i realno. Rast zarada ostvaren je u različitim sektorima, a najveći realan rast zabeležen je u obrazovanju. Ovi podaci su odlični pokazatelji za ekonomski razvoj zemlje, te se može očekivati dalji rast plata i opšteg ekonomskog stanja.

Milan Petrović avatar