Osma Parada ponosa održana je danas u Prištini uz prisustvo premijera lažne države Kosovo, Aljbina Kurtija, što su preneli lokalni mediji. Pored premijera Kurtija, Paradi ponosa prisustvovali su i tzv. ministar kulture, Hajrula Čeku, i tzv. ministar zdravlja, Arben Vitia.
Nedelja ponosa počela je 3. juna i završila se danas Paradom ponosa. LGBT zajednica je izdala saopštenje u kojem je istaknuto da slogan „Bili smo i bićemo“ ne može dovoljno opisati osećaj ponosa za ono što jesu i za ono što će postići. Poštovanje prema prošlosti kombinovano sa željom za gledanjem u budućnost bili su suština Parada ponosa.
Parada je bila prilika da se izrazi podrška LGBT zajednici i zahtevima za jednakost i poštovanje različitosti. Premijer Kurti izjavio je da je podrška Paradi ponosa važna za Kosovo kao društvo koje se zalaže za poštovanje ljudskih prava.
U međuvremenu, Ambasade Francuske, Nemačke, Italije, Ujedinjenog Kraljevstva i SAD, zajedno sa Kancelarijom EU u Prištini i Misijom OEBS u pokrajini, prošlog dana izrazili su žaljenje zbog odluke privremenih prištinskih institucija da „finalizuju eksproprijaciju više od 100 parcela zemlje u opštinama sa srpskom većinom“ na severu Pokrajine.
Ova odluka izazvala je proteste srpske zajednice i zabrinutost međunarodnih organizacija i ambasada. Ambasade su istakle važnost poštovanja vlasničkih prava i prava manjina u celom regionu kako bi se očuvala stabilnost i vladavina prava.
Odluka prištinskih institucija dodatno je polarizovala odnose između albanske i srpske zajednice na Kosovu. Srpska zajednica oštro je kritikovala postupke prištinskih vlasti i izrazila zabrinutost za svoju budućnost na Kosovu.
Između Parade ponosa i političkih poteza Prištine, Kosovo se održava u stanju složenih društvenih i političkih dinamika. Dok se LGBT zajednica bori za svoja prava i ravnopravnost, političke odluke mogu imati duboke posledice na sve društvene grupe na Kosovu.
Parada ponosa predstavlja važan korak ka inkluzivnijem društvu na Kosovu, ali istovremeno političke tenzije i polarizacija zahtevaju ozbiljan dijalog i rešenja kako bi se osigurala stabilnost i mir na Kosovu. Važno je da političke odluke budu u skladu sa vladavinom prava i poštovanjem prava svih zajednica na Kosovu.
Kosovo se suočava sa brojnim izazovima u procesu izgradnje demokratskog društva i vladavine prava. LGBT zajednica, zajedno sa drugim društvenim grupama, traži svoje mesto u društvu i priznanje svojih prava.
Odluka Prištine o eksproprijaciji zemljišta na severu Pokrajine stvara dodatnu tenziju i nestabilnost u već kompleksnoj političkoj situaciji. Međunarodna zajednica pozvana je da podrži dijalog između svih relevantnih aktera na Kosovu kako bi se pronašla rešenja koja će doprineti miru i stabilnosti na Kosovu.
Parada ponosa bila je prilika za izražavanje ponosa i podrške LGBT zajednici, ali i zahteva za poštovanje ljudskih prava i jednakosti za sve građane Kosova. Važno je nastaviti sa borbom za inkluzivnije društvo u kojem će svi građani imati jednake mogućnosti i prava.