U Srbiji se suočavamo sa sve većim brojem obolelih od morbila, jedne od najzaraznijih bolesti u medicini, prema rečima pedijatra dr Saše Milićevića. Milićević ističe da zaraznost počinje pre pojave prvih simptoma, te je važno da se vakcinacija sprovede na vreme. Mali broj vakcinisanih ljudi doprinosi širenju epidemije, a Milićević ističe da je vakcinacija ključna za stvaranje imunološkog bedema koji štiti populaciju.
Kijavica, temperatura, kašalj i svrab očiju su prvi simptomi morbila, dok se ospa javlja kasnije, iza ušiju. Zaraza se prenosi čak i glasnim govorom, što ukazuje na visoku kontagioznost bolesti. Od početka godine, Srbija je zabeležila 181 slučaj morbila, sa 31 slučajem samo u prvoj nedelji jula. Najviše novih slučajeva zabeleženo je u Novom Pazaru, Beogradu, Novom Sadu i Loznici.
Stručnjaci su upozorili da se oboljenje može širiti i putem kontaminiranih predmeta, posebno među decom. Kapljice koje obolela osoba izbacuje prilikom kijanja ili kašljanja mogu ostati u vazduhu do dva sata, dok svaka osoba može da se zarazi u tom periodu.
Pojavu epidemije morbiia u Srbiji može se povezati sa nedovoljnim obuhvatom vakcinacije, te je važno da svi građani budu svesni važnosti vakcinacije kako bi se zaštitili ne samo oni sami, već i celokupna populacija. Specijalisti ističu da vakcinacija predstavlja osnovnu meru za suzbijanje epidemija zaraznih bolesti, te je neophodno da se vakcinacija sprovodi u skladu sa preporukama stručnjaka.
U borbi protiv morbila, važno je sprovesti edukaciju stanovništva o simptomima bolesti, načinima prenošenja i važnosti vakcinacije. Ujedno, potrebno je unaprediti nadzor nad zaraznim bolestima, kako bi se brzo reagiralo na pojavu novih infekcija i sprečilo njihovo širenje.
Autor: Fiorentina Samardzic