U Srpskom kulturnom centru „Ivo Andrić“ u Pekingu, MSU predstavlja baštinu domaće neoavangarde (FOTO)

Tamara Nikolić avatar

BEOGRADSKI Muzej savremene umetnosti predstavlja izložbu „Javno telo“ u Kulturnom centru Srbije „Ivo Andrić“ u Pekingu, od 4. jula do 17. jula. Autor izložbe je Una Popović, viša kustoskinja MSU, koja kineskoj publici predstavlja dela umetnika koji su se bavili performansom tokom šezdesetih i sedamdestih godina prošlog veka. Izložba obuhvata radove umetnika kao što su Marina Abramović, Katalin Ladik, Slobodan Era Milivojević, Nedeljko Neša Paripović, Zoran Popović i Balint Sombati.

Na izložbi će biti predstavljeni ključni radovi ovih umetnika koji su važno nasleđe druge polovine 20. veka u svetskim okvirima. Između ostalog, posetioci će moći da vide Paripovićev film „N.P.77“, video-rad „Oslobađanje memorije“ Marine Abramović, fotografije performansa Blackshave Poemin Katalin Ladik, kao i radove Zorana Popovića, Erea Milivojevića i Balinta Sombatija.

Izložba će prikazati kako su umetnici pristupali radu sa telom na različite načine, istražujući sopstvene ideje i namere. Kroz radove umetnika koji su delovali zajedno ili pojedinačno, posetioci mogu da vide dve linije neoavangardne umetnosti tog vremena – jednu sa fokusom na socijalne teme, a drugu na kognitivne i mentalne akcije pojedinaca unutar kolektiva.

Svečano otvaranje izložbe „Javno telo“ u Kulturnom centru Srbije „Ivo Andrić“ u Pekingu održala su Tatjana Soldat, direktorka centra, Marijana Kolarić, direktorka MSU, i Una Popović, kustoskinja izložbe. Izložba će trajati do 17. jula i predstavlja raznovrsnost performansa i mogućnosti performansa u umetnosti, uz naglasak na telo kao subjekat i objekat umetničkog izraza.

„Javno telo“ je izložba koja istražuje odnos između fizičkog delovanja i javnog konteksta, telesne ekspresije kao „javni medij“ i mesta izlaganja. Termin „javno telo“ sagledava se u širem i polivalentnijem kontekstu kao relacija između fizičkog, kulturnog, društvenog i umetničkog aspekta. Kroz različite radove umetnika, posetioci mogu da istraže različite perspektive i pristupe radu sa telom u savremenoj umetnosti.

Izložba „Javno telo“ predstavlja važan deo avangardne scene sa kraja šezdesetih i sedamdestih godina prošlog veka u Srbiji, sa naglaskom na performans kao umetnički izraz. Kroz radove Marina Abramović, Katalin Ladik, Slobodana Ere Milivojevića, Nedeljka Neše Paripovića, Zorana Popovića i Balinta Sombatija, kineska publika može bolje da upozna umetničke prakse tog vremena i njihov značaj u kontekstu savremene umetnosti.

Jedinstvena postavka Una Popović omogućava posetiocima da uđu u svet performansa i istraže različite načine pristupa telu u umetnosti. Kroz radove umetnika koji su svoje ideje i nameru izražavali kroz telo, posetioci mogu da bolje razumeju kompleksnost umetničkog izraza i njegovu ulogu u društvu. Izložba „Javno telo“ je prilika da se upoznamo sa važnim delom kulturne istorije Srbije i njene avangardne umetničke scene.

Kulturni centar Srbije „Ivo Andrić“ u Pekingu postaje mesto susreta različitih kultura i umetničkih izraza, omogućavajući kineskoj publici da se upozna sa različitim aspektima savremene umetnosti i njenim značajem u globalnom kontekstu. Izložba „Javno telo“ je samo jedan od primera saradnje između Muzeja savremene umetnosti u Beogradu i različitih kulturnih institucija širom sveta, koja omogućava razmenu ideja, iskustava i umetničkih praksi.

Kroz raznolike radove umetnika iz Srbije, posetioci Kulturnog centra Srbije „Ivo Andrić“ u Pekingu imaju priliku da otkriju jedinstvene perspektive, pristupe i teme koje su oblikovale savremenu umetnost u zemlji. Izložba „Javno telo“ je prilika da se istraži značaj performansa u umetnosti i njegova uloga u redefinisanju granica između umetnosti, tela i društva.

Tamara Nikolić avatar