U vazdušnim udarima SAD noćas poginula najmanje jedna osoba

Milan Petrović avatar

U Jemenu, sukobi između pobunjenika Huta i vlade, uz podršku stranih sila, nastavljaju da se zaoštravaju. Nedavni vazdušni napadi na predgrađe Sane, glavnog grada Jemena, koje su izveli snage za koje se sumnja da su američke, rezultirali su smrću najmanje jedne osobe, dok su četiri druge osobe povređene. Ova informacija dolazi iz saopštenja Huta, proiranske grupe koja kontroliše to područje od 2014. godine.

Huti su saopštili da je teško utvrditi puni obim štete i broj ljudskih žrtava zbog trenutne situacije. Ova situacija dodatno komplikuje već tešku humanitarnu krizu koja potresa Jemen, gde više od 24 miliona ljudi, što čini oko 80% stanovništva, zavisi od humanitarne pomoći. Sukobi su doveli do jedne od najgorih humanitarnih kriza na svetu, a mnogi stanovnici Jemena suočavaju se s glađu, bolešću i nedostatkom osnovnih usluga.

Pobunjenici Huti su od 2014. godine preuzeli kontrolu nad velikim delovima Jemena, što je dovelo do rata koji uključuje koaliciju predvođenu Saudijskom Arabijom. Ova koalicija je intervenisala u sukob 2015. godine, pokušavajući da vrati vlast međunarodno priznatoj vladi, koju predvodi predsednik Abdrabbuh Mansur Hadi. Sukob je donio razaranja na svim nivoima, a međunarodna zajednica je neprestano pozivala na mir i pregovore.

Međutim, napetosti su se povremeno pojačavale, posebno s obzirom na ulogu stranih sila u sukobu. Iranska podrška Hutima, koja uključuje vojnu pomoć i obuku, dodatno komplikuje situaciju, dok se Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici, kao što su Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati, bore protiv uticaja Teherana u regionu. Ovi vazdušni napadi na Sanu dodatno su uzburkali već krhku situaciju, jer se strahuje da bi mogli izazvati nove cikluse nasilja.

U međuvremenu, humanitarne organizacije upozoravaju da se situacija u Jemenu i dalje pogoršava. Zbog sukoba, zdravstveni sistem je gotovo u potpunosti kolapsirao, a mnoge bolnice i zdravstvene ustanove su zatvorene ili funkcionišu s minimalnim kapacitetima. Bolesti poput kolere, koje su se pojavile tokom rata, i dalje su prisutne, a nedostatak čiste vode i hrane dodatno otežava situaciju.

Prema podacima Ujedinjenih nacija, Jemen je jedna od zemalja s najgorom humanitarnom krizom u svetu, sa milionima ljudi koji su na ivici gladi. Pored toga, deca su među najugroženijima u ovom sukobu, s brojnim slučajevima pothranjenosti i bolesti koje se šire zbog nedostatka osnovnih zdravstvenih usluga.

Pored humanitarne krize, politička situacija ostaje nestabilna. Pregovori između Huta i vlade, uz posredovanje međunarodnih organizacija, su često bezuspešni, a vesti o novim sukobima i vazdušnim napadima ne daju nadu za mirno rešenje. U svetlu ovih događaja, međunarodna zajednica poziva na hitne akcije kako bi se sprečila dalja humanitarna katastrofa, ali konkretni koraci i dalje izostaju.

U ovom kontekstu, važno je da se obezbedi humanitarna pomoć ne samo za preživljavanje, već i za obnovu i dugoročni razvoj zemlje nakon što se sukob okonča. Jemen se suočava s izazovima koji će trajati dugo nakon što oružani sukobi prestanu, a izgradnja mira će zahtevati značajne napore svih strana.

Dok se situacija u Jemenu nastavlja pogoršavati, nadamo se da će međunarodna zajednica prepoznati hitnost krize i učiniti sve što je potrebno kako bi se pomoglo narodu Jemena, koji zaslužuje miran i dostojanstven život.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: