U zemljama BRIKS-a 72 odsto zaliha retkih zemnih metala

Milan Petrović avatar

U zemljama ekonomskog bloka BRIKS, nakon pristupanja novih članica, nalazi se 72 posto globalnih zaliha retkih zemnih metala, izjavio je čelnik ruske Federalne agencije za upravljanje podzemnim resursima (Rosnedra) Jevgenij Petrov. Retki zemni metali su ključni za planiranu energetsku tranziciju i postepeno napuštanje fosilnih goriva. Mineralno-sirovinski kompleksi zemalja BRIKS-a se međusobno dopunjuju, a postoji potencijal za proširenje trgovine među članicama organizacije radi stabilnosti snabdevanja.

Prema podacima Svetske banke, udeo zemalja BRIKS-a u globalnom BDP-u po paritetu kupovne moći na kraju 2023. godine porastao je za 0,6 posto i dostigao rekordnih 35,7 posto. BRIKS je osnovan 2006. godine, a od tada je udeo ovog ekonomskog bloka u svetskoj privredi porastao za 10,2 posto. Nasuprot tome, udeo zemalja Grupe sedam (G7) u globalnom BDP-u pao je za 0,4 posto na 29 posto na kraju prošle godine, što je najmanje u poslednjih 30 godina.

Bruto domaći proizvod (BDP) jedan je od ključnih pokazatelja ekonomske snage i aktivnosti neke države ili ekonomske zajednice. Paritet kupovne moći (PKP) je ekonomski pokazatelj koji odražava relativnu vrednost novca u različitim zemljama, uzimajući u obzir kupovnu moć lokalnih valuta.

BRIKS se sastoji od pet zemalja – Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika. Ove zemlje predstavljaju veliki deo svetske populacije, teritorije i ekonomije. Članice BRIKS-a imaju velike rezerve prirodnih resursa, industrijski potencijal i tržište radne snage, što ih čini ključnim akterima u globalnoj ekonomiji.

Ova grupa zemalja dobila je sve veći zamah u svetskim ekonomskim kretanjima poslednjih godina. Njihov doprinos globalnom BDP-u i trgovini raste, što ih čini sve važnijim partnerima za druge zemlje i ekonomske blokove. Osim toga, zemlje BRIKS-a često sarađuju na političkom i bezbednosnom nivou, jačajući svoju poziciju u međunarodnim odnosima.

Retki zemni metali su naročito važni resursi u savremenom svetu, jer se koriste u proizvodnji različitih tehnoloških uređaja, elektronskih komponenti i baterija. Njihova potražnja konstantno raste, posebno zbog razvoja obnovljivih izvora energije i električnih vozila.

Zemlje BRIKS-a imaju velike rezerve retkih zemnih metala, što im daje stratešku prednost u globalnoj tržišnoj utakmici. Osim ekonomske koristi, ovi resursi igraju ključnu ulogu u razvoju energetike, transporta, medicinske tehnologije i drugih industrija.

Saradnja među zemljama BRIKS-a na polju eksploatacije i trgovine retkim zemnim metalima može dodatno ojačati njihovu ekonomsku poziciju i osigurati stabilnost snabdevanja na globalnom nivou. Ova zajednička inicijativa može doprineti održivom razvoju, inovacijama i tehnološkom napretku u regionu i šire.

Osim ekonomske saradnje, zemlje BRIKS-a takođe sarađuju na političkom, kulturnom i socijalnom nivou. Ove zemlje dele zajedničke vrednosti i interese, te rade zajedno na promociji mira, stabilnosti i prosperiteta u svetu.

Udeo zemalja BRIKS-a u globalnom BDP-u i zaliham retkih zemnih metala pokazuje da ova grupa zemalja ima značajan uticaj na svetsku ekonomiju i geopolitiku. Njihova zajednička inicijativa može doprineti balansiranju globalne ekonomske moći i stvaranju više ravnopravne međunarodne zajednice.

Kroz kontinuiranu saradnju i partnerstvo, zemlje BRIKS-a mogu ostvariti značajan napredak u različitim oblastima, od ekonomije i trgovine do nauke i tehnologije. Njihov zajednički rad može doneti koristi ne samo članicama BRIKS-a, već i celom svetu, stvarajući održivu i prosperitetnu budućnost za sve.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: