Pre tačno godinu dana, vatrogasci su intervenisali na mestu tragičnog požara u porodičnoj kući u selu Maglić kod Bačkog Petrovca. Požar je izbio oko četiri sata ujutru, a kada su stigli, zatekli su telа bračnog para: muškarca od 69 i ženu od 70 godina. Na prvi pogled, činilo se da je reč o nesrećnom slučaju. Međutim, ubrzo je isplivala istina koja je šokirala lokalnu zajednicu – ovo je bio femicid praćen samoubistvom.
Motiv za ovaj zločin su navodno bili nerešeni imovinski odnosi. Prema saznanjima, muškarac je, nakon što je ubio svoju suprugu, zapalio kuću i potom izvršio samoubistvo dok se plamen širio oko njega. Ovaj tragični događaj otvorio je niz pitanja o nasilju nad ženama i porodičnim tragedijama koje se često ne prepoznaju na vreme.
Kuća je tokom požara potpuno izgorela, prozori su popucali, a krov se srušio. U dvorištu je bio parkiran automobil sa otvorenim vratima, dok su članovi porodice stajali pored, očigledno u šoku i neverici. Komšije su svedočile da su bračni par bili „časni i pošteni poljoprivrednici“ koji su ceo život posvetili radu na zemlji. Jedna komšinica se prisetila kako ih nije videla nekoliko dana pre tragedije, što je dodatno pojačalo misteriju oko ovog stravičnog događaja.
Jedan od najuznemirujućih detalja bio je natpis koji je navodno pronađen na zidu kuće: „Vi ste krivi za smrt svojih roditelja“. Iako informacija nije zvanično potvrđena, veruje se da je poruka bila upućena dvojici sinova para, od kojih jedan živi u istoj ulici, dok je drugi u Novom Sadu. Ova poruka dodatno je ukazala na složene porodične odnose i moguće sukobe koji su prethodili tragediji.
Ovaj incident je bio šesti femicid u Srbiji u prethodnoj godini, a svi su se desili u Vojvodini u periodu od mesec i po dana. Ova statistika ukazuje na alarmantno stanje kada je reč o nasilju nad ženama u zemlji. Femicide, ili ubistva žena zbog njihovog pola, predstavljaju ozbiljan društveni problem koji zahteva hitnu reakciju i promene u zakonodavstvu, kao i edukaciju i podizanje svesti o ovim pitanjima.
U društvu se često postavlja pitanje šta može da se uradi kako bi se sprečili ovakvi zločini. Prvi korak je prepoznavanje znakova nasilja i pružanje podrške žrtvama. Organizacije koje se bave pravima žena, kao i državne institucije, moraju raditi zajedno na obezbeđivanju sigurnosti i zaštite za sve žene. Takođe, važno je da se razviju programi koji će omogućiti muškarcima da se suoče sa svojim problemima i pronađu alternativne načine rešavanja sukoba.
Iako je ova tragedija šokirala lokalnu zajednicu, ona je takođe pokrenula važnu diskusiju o nasilju nad ženama i potrebi za hitnom reakcijom društva. U Srbiji, kao i u mnogim drugim zemljama, potrebno je da se prepozna ozbiljnost femicida i rad na stvaranju sigurnijeg okruženja za sve žene. Samo zajedničkim naporima može se sprečiti da se ovakve tragedije ponavljaju u budućnosti.
Na kraju, važno je napomenuti da se iza svake statistike kriju ljudske sudbine. Ova tragedija u Magliću podseća nas na to koliko je važno slušati i podržavati jedni druge, kao i na potrebu za ozbiljnim promenama u društvu. Samo tako možemo stvoriti budućnost u kojoj će nasilje nad ženama postati stvar prošlosti.