U Minhenu danas počinje 60. Minhenska sigurnosna konferencija, vodeći svjetski forum za raspravu o međunarodnoj sigurnosnoj politici, a među sudionicima je i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
Tijekom tri dana konferencije u hotelu Bayerischer Hof, sudionici će raspravljati o najvećim izazovima vanjske i sigurnosne politike, a cilj skupa je izgradnja povjerenja kako bi se doprinijelo mirnom rješavanju sukoba, održavanjem kontinuiranog i neformalnog dijaloga unutar međunarodne zajednice.
Tradicionalno u veljači, konferencija okuplja šefove država, vlade, ministre, vodeće ličnosti međunarodnih i nevladinih organizacija, predstavnike industrije, medija, akademske zajednice i civilnog društva koji sudjeluju u različitim debatama. Ove godine okupit će se više od 450 sudionika, a točan popis bit će objavljen uoči samog početka konferencije.
Konferenciji će prisustvovati predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, a sudjelovanje su najavili američki državni tajnik Anthony Blinken i potpredsjednica SAD-a Kamala Harris, šef kineske diplomacije Wang Yi, ministar vanjskih poslova Velike Britanije David Cameron, predsjednik Ukrajine Volodymyr Zelenski i drugi.
Tradicionalno, uoči konferencije, objavljuje se izvještaj u kojem se analiziraju i tumače važna događanja u svijetu i njihov utjecaj.
Predsjedavajući Minhenske sigurnosne konferencije Kristof Hojzgen naveo je u izvještaju da svijet u 2024. godini karakterizira „nazadovanje globalne politike zbog sve većih geopolitičkih napetosti i ekonomske neizvjesnosti“.
Pod naslovom „Izgubiti – izgubiti“ deseti sigurnosni izvještaj opisuje da u trenutačnoj napetoj svjetskoj situaciji gube svi.
Ovogodišnji izvještaj odražava trend pada svjetske politike, obeležen porastom geopolitičkih napetosti i ekonomskom neizvjesnošću.
Prema istraživanju, percepcija rizika od vojnog sukoba u Indo-Pacifiku, između Kine i Tajvana, naglo je porasla, a izvještaj se bavi i Istočnom Europom, kao i događanjima u Ukrajini i utjecajem Rusije.
U zemljama G7 „veliki dijelovi stanovništva vjeruju da će njihove zemlje biti manje sigurne i prosperitetne za 10 godina“, navodi Hojzgen.
Ujedno, analiza rezultata ankete pokazuje da ljudi u zemljama G7 očekuju povećanje moći i utjecaja Kine i zemalja na Globalnom jugu na račun njihovih vlastitih zemalja.
Sve veći vojni utjecaj Rusije u zoni Sahela također igra ulogu u analizi, kao i ekonomski aspekti, klimatske promjene, a prema izvještaju, povećano nepovjerenje u cijelom svijetu odražava se i na percepciju opasnosti koju predstavljaju kibernetički napadi i negativne posljedice korištenja umjetne inteligencije.
– Tehnološki napredak, koji je dugo bio pokretačka snaga razine globalnog blagostanja, sve više instrumentaliziraju protivnici takvog razvoja, piše u izvještaju.
Minhenska sigurnosna konferencija ove godine obilježava 60. godišnjicu, a skup će trajati do nedjelje, 18. veljače.