Udeo obnovljivih izvora energije u Evropskoj uniji porastao je prošle godine na 24,5%, što je za 1,4% više nego prethodne godine. Međutim, ovaj udeo je i dalje manji od cilja od 42,5% koji EU želi postići do 2030. godine. Da bi se postigao taj cilj, potrebno je da udeo obnovljivih izvora raste po godišnjoj stopi od 2,6% do 2030. godine.
Najveći udeo obnovljivih izvora energije u ukupnoj potrošnji zabeležen je u Švedskoj, gde iznosi 66,4%, dok slede Finska sa 50,8% i Danska sa 44,9%. Švedska se prvenstveno oslanja na čvrsta biogoriva, hidroelektrane i energiju vetra, slično kao i Finska i Danska. Nasuprot tome, najmanji udeo obnovljivih izvora energije zabeležen je u Luksemburgu, Belgiji i Malti.
Evropska unija ima ambiciozne ciljeve u vezi sa obnovljivim izvorima energije i nastoji da ih postigne do 2030. godine. Potrebno je da se nastavi sa ulaganjima u obnovljive izvore energije kako bi se smanjila zavisnost od fosilnih goriva i doprinelo zaštiti životne sredine. Sve zemlje članice trebaju da preduzmu konkretne korake kako bi postigle postavljene ciljeve i doprinele globalnim naporima za borbu protiv klimatskih promena.