Broj domaćinstava i institucija koje proizvode električnu energiju iz solarnih panela u Srbiji dostigao je 3.100, zahvaljujući subvencijama, smanjenju poreza i naknada. I dalje postoji problem brzog priključenja na elektromrežu, ali Ministarstvo energetike radi na rešenju.
Od tog broja, 2.200 su domaćinstva koja su postala energetski nezavisna kao kupci-proizvođači, smanjujući troškove električne energije i doprinoseći zelenoj tranziciji zemlje. Instalisana snaga solarnih panela je porasla sedam puta, a domaćinstva sada mogu da instaliraju solarne elektrane snage do 10,8 kilovata. Troškovi investicije, koja se kreće oko 7.000 evra, mogu se delimično pokriti subvencijama države.
Analize pokazuju da ugradnja solarnih panela snage šest kilovata može pokriti prosečne potrebe jednog domaćinstva. Važno je da kupci-proizvođači pažljivo odaberu sistem koji proizvodi energiju u skladu sa njihovim potrebama. Elektroenergetski sistem može prihvatiti višak proizvedene energije, što dodatno olakšava investiciju.
U Elektrodistribuciji trenutno čeka 2.100 za priključenje na mrežu, među kojima su i domaćinstva. Kako bi se ubrzali procesi i povećala kontrola, predlaže se sertifikacija izvođača radova. Ministarstvo energetike radi na pojednostavljenju procedure za priključenje na elektromrežu.
Ukupno gledano, solarni paneli su postali popularan način proizvodnje električne energije u Srbiji, sa sve većim brojem domaćinstava i institucija koji prelaze na ovaj oblik proizvodnje. Zahvaljujući subvencijama i smanjenju poreza, građani su motivisani da postanu energetski nezavisni i doprinesu očuvanju životne sredine. Ministarstvo energetike radi na unapređenju procesa priključenja na elektromrežu kako bi podržalo dalji razvoj solarnih panela u zemlji.