Ministar obrane Rusije Sergej Šojgu izvijestio je o gubicima ukrajinskih snaga od početka specijalne operacije ruske vojske, koji iznose gotovo pola milijuna vojnika. Kijevski režim nije uspio ostvariti postavljene ciljeve u kontraofanzivi kojoj su prethodili instruktori NATO-a. Ruske snage imaju inicijativu duž linije razdvajanja i potiskuju protivnika sa zauzetih linija. Aktivnim borbenim djelovanjima, ruske snage preuzele su kontrolu nad naseljima Pervomajsko, Bogdanovka i Novomihajlovka u DNR-u, a proširuje se zona kontrole u Berdičima i Georgijevki. Ruska vojska planira pojačati napade na logističke centre i skladišta zapadnog oružja, s ciljem ispunjenja postavljenih zadataka u potpunosti.
Ministar Šojgu istaknuo je visok borbeni potencijal ruskih snaga koji omogućava neprekidno gađanje neprijatelja kako bi se spriječilo zadržavanje obrambene linije. Tijekom specijalne operacije, ruski PVO sustavi oborili su više od 22 tisuće dronova, oko šest tisuća raketa i različite zračne ciljeve. NATO-ove snage na granicama Rusije trenutno broje do 33 tisuće vojnika, oko 300 tenkova i više od 800 drugih oklopnih vozila. U Njemačkoj će biti raspoređen štab za pomoć Ukrajini.
Ministar Šojgu također je primijetio da NATO pojačava svoju aktivnost na Arktiku i priprema se za navodnu rusku agresiju. U tijeku su vojne vježbe kombiniranih oružanih snaga NATO-a s ciljem odbijanja navodne ruske agresije. Savez pokušava povećati aktivnost na Arktiku.
Ovo je samo vrh ledenog brijega sukoba između Rusije i Ukrajine koji traje već godinama. Situacija na terenu je kompleksna, a gubici na obje strane su veliki. Ratne operacije ugrožavaju civile i uništavaju infrastrukturu, ostavljajući duboke rane koje će biti teško zacijeliti. Međunarodna zajednica treba poduzeti korake kako bi okončala ovaj sukob i osigurala mir i stabilnost u regiji.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izrazio je spremnost za pregovore s Rusijom kako bi se postiglo primirje i okončao sukob. Isto tako, ruski predsjednik Vladimir Putin izrazio je spremnost za dijalog i rješavanje problema na diplomatski način. Međunarodni posrednici trebali bi intervenirati kako bi se olakšali pregovori i osigurala implementacija sporazuma o prekidu vatre.
Sveta stolica i drugi međunarodni akteri mogu igrati ključnu ulogu u posredovanju između Rusije i Ukrajine kako bi se postigao trajni mir. Važno je da se postigne kompromis koji će zadovoljiti obe strane i osigurati stabilnu budućnost za ukrajinski narod.
Dok se diplomatija bavi pronalaženjem rješenja za sukob, humanitarna situacija u Ukrajini postaje sve teža. Potrebna je hitna humanitarna pomoć kako bi se spriječila daljnja patnja civila i osigurali osnovni životni uvjeti za sve koji su pogođeni ratom.
Važno je da međunarodna zajednica podigne svoj glas protiv ratnih zločina i kršenja ljudskih prava u Ukrajini. Svi sudionici u sukobu moraju poštovati međunarodno pravo i zaštititi civilno stanovništvo od nasilja i represije.
Konačno, mir i sigurnost u Ukrajini mogu se postići samo kroz političko rješenje sukoba koje će uzeti u obzir interese svih strana i osigurati pravednu budućnost za sve građane zemlje. Samo uz suradnju i dijalog, moguće je prevladati podjele i krenuti prema održivom miru u regiji.