Ukupna spoljnotrgovinska razmena lane iznosila 65,49 milijardi evra

Milan Petrović avatar

UKUPNA spoljnotrgovinska robna razmena Srbije u prošloj godini iznosila je 65,49 milijardi evra, što je manji pad od 1,7 odsto u odnosu na prethodnu godinu. U dolarima, razmena je iznosila 70,77 milijardi, što je bilo za 0,8 odsto veće u odnosu na prethodnu godinu. Od toga je izvezeno robe u vrednosti od 28,63 milijarde evra, što je rast od 3,7 procenata, dok je uvoz vredeo 36,86 milijardi, što je pad od 5,5 odsto u poređenju sa prethodnom godinom. Izvoz izražen u dolarima bio je 30,93 milijardi, povećan za 6,5 odsto, dok je uvoz iznosio 39,83 milijardi, što je pad od 3,2 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Deficit u evrima je iznosio 8,22 milijarde, što je smanjenje od 27,9 odsto u poređenju sa prethodnom godinom, dok je deficit izražen u dolarima bio 8,90 milijardi, smanjenje od 26,4 odsto. Pokrivenost uvoza izvozom bila je 77,7 odsto, što je veće u odnosu na prethodnu godinu kada je bila 70,6 odsto.

Najveći deo spoljnotrgovinske robne razmene Srbije bio je sa zemljama sa kojima ima potpisane sporazume o slobodnoj trgovini. Zemlje članice Evropske unije činile su 59,7 odsto ukupne spoljnotrgovinske razmene Srbije. Drugi po važnosti partneri su zemlje CEFTA, sa kojima je Srbija ostvarila suficit u razmeni od 2,94 milijarde dolara, što je uglavnom rezultat izvoza električne energije, žitarica i proizvoda od njih, pića, nafte i naftnih derivata, kao i drumskih vozila. Izvoz iz Srbije iznosio je 4,77 milijardi dolara, dok je uvoz bio 1,83 milijarde dolara, što je rezultiralo pokrivenošću uvoza izvozom od 260,3 odsto. Izraženo u evrima, izvoz je iznosio 4,41 milijardu, dok je uvoz bio 1,69 milijardi.

Ukupna spoljnotrgovinska robna razmena Srbije pokazuje određene promene u odnosu na prethodnu godinu, sa manjim padom u evrima, ali blagim porastom u dolarima. Najveći deo razmene odvija se sa zemljama sa kojima Srbija ima potpisane sporazume o slobodnoj trgovini, dok su zemlje CEFTA takođe značajan partner sa kojima Srbija ostvaruje suficit u trgovini. Srbija nastavlja da unapređuje svoje međunarodne ekonomske odnose i trgovinske veze, što je važan faktor za stabilan ekonomski rast zemlje u budućnosti.

Milan Petrović avatar