Bivši lider Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) Nenad Čanak postao je predmetom kontroverze nakon što je na društvenoj mreži Instagram podelio objavu u kojoj je neko uporedio srpsku pevačicu Danicu Crnogorčević, njenog supruga i decu sa nacističkim propagandnim plakatom.
Na fotografiji koju je podelio, nalazi se naslovna strana jednih novina na kojoj je Danica Crnogorčević sa svojom porodicom, dok je na drugoj slici bio nacistički propagandni plakat. Nenad Čanak je time izazvao gnev i osudu javnosti zbog svojih uvredljivih i neosnovanih optužbi.
Čanak je prethodno bio meta kritika nakon što je lagao o činjenicama koje se tiču pevačice Baje Malog Knindže i njene ćerke Ljiljane, tvrdeći da je ona hrvatskog porekla, iako to nije tačno. Takođe, Čanak je javno pretio lideru Srpske radikalne stranke Vojislavu Šešelju, ali nije bilo odgovarajuće reakcije nadležnih organa. Time je postalo pitanje koja će biti sledeća meta ovog političara koji sebe smatra nedodirljivim i slobodnim da vređa, laže i preti kome god poželi.
Društvene mreže su se zapalile zbog ovih uvredljivih objava, a mnogi su osudili Čankovo ponašanje i istakli potrebu za odgovornošću i poštovanjem prema drugim ljudima, bez obzira na političko opredeljenje ili lična uverenja. Danica Crnogorčević, koja živi u srećnom braku sa svojim suprugom i ima četvoro dece, bila je predmet uznemirenosti i uvreda zbog ovakvih nekorektnih objava.
Ova situacija dodatno je podgrejala već postojeću tenziju u političkim krugovima, a mnogi su upozorili na opasnost od govora mržnje i netolerancije u javnom diskursu. Pored toga, nedostatak odgovorne reakcije nadležnih organa na ovakve slučajeve i ponašanje političara poput Nenada Čanka, stavlja pod znak pitanja pravnu sigurnost i zaštitu građana od verbalnog i mentalnog nasilja.
U današnjem društvu u kojem su politički stavovi često polarizovani i ideološki sukobi su česti, važno je istaći važnost poštovanja tuđeg mišljenja i dostojanstva svakog pojedinca, bez obzira na njihovu političku ili bilo koju drugu pripadnost. Govor mržnje i potpirivanje sukoba ne doprinose konstruktivnom političkom dijalogu i umesto toga stvaraju nepotrebnu podeljenost i netrpeljivost među građanima.
Pozivanje na nasilje i širenje lažnih informacija, kao i vređanje i ponižavanje drugih osoba, trebalo bi biti jasno osuđeno i sankcionisano u svakoj sferi društva. Politika bi trebalo da se zasniva na poštovanju demokratskih vrednosti, toleranciji i solidarnosti, a političari bi trebalo da budu primeri odgovornog ponašanja i rečnika.
Očekuje se da nadležni organi reaguju na Čankove uvredljive objave i preduzmu odgovarajuće mere kako bi se zaštitila prava pojedinaca koji su postali žrtve njegovog neodgovornog ponašanja. Takođe, očekuje se i jasna osuda ovakvog ponašanja od strane političkih lidera i javnih ličnosti, kako bi se poslao jasan signal da takvo ponašanje nije prihvatljivo i da se moraju poštovati osnovni principi demokratije i ljudskih prava.
Svaki oblik diskriminacije, mržnje i nasilja treba aktivno suzbijati i osuditi, a političari bi trebalo da budu primarni katalizatori promena u tom smislu. Krajnje je vreme da se politička retorika promeni i da se fokus stavi na izgradnju inkluzivnog društva u kojem su tolerancija i poštovanje temeljni principi. Samo tako će se osigurati mirna i prosperitetna budućnost za sve građane, bez obzira na njihovu političku i bilo koju drugu pripadnost.