U Beogradu se nedavno desila serija požara u stambenim zgradama, od kojih su dva požara nastala zbog zapaljenih strujomera. U ovakvim situacijama, vatrogasac Zoran Stojanovski naglašava važnost pravilnog postupanja kako bi se ljudi spasli u najkraćem mogućem roku.
Prva naznaka požara obično je miris dima, a važno je ne paničiti i odmah pokušati ugasiti požar ako je u pitanju manji požar. Ako ne uspete, treba odmah pozvati vatrogasce na broj 193 i krenuti u evakuaciju svih prisutnih. Stojanovski ističe da je mnogo lakše ugasiti požar u kući nego u stambenoj zgradi, zbog blizine razvodnih ormarića i efikasnijeg delovanja.
Preventivne mere su ključne kako bi se izbegli požari. Preporučuje se ne ostavljati šporet uključen bez nadzora, ne pušiti u krevetu, redovno proveravati elektroinstalacije i grejna tela, držati upaljače i šibice dalje od dece, izbegavati korišćenje grejnih tela na gas u prostorijama sa slabom ventilacijom, i ukloniti zapaljive stvari iz podruma, garaže i tavana. Takođe, važno je redovno održavati protivpožarne aparate i opremu, te naučiti kako pravilno koristiti protivpožarni aparat.
U slučaju požara, važno je znati kako pravilno reagovati. Ukoliko se požar dogodi tokom noći, preporučuje se izaći na prozor i dozvati pomoć, pozvati vatrogasce na broj 193, zatvoriti vrata prostorije u kojoj se nalazi požar ukoliko je moguće, evakuisati ukućane, i napustiti stan zatvaranjem svih vrata za sobom.
Dodatno, treba se pripremiti na gust dim i vrelinu, ne koristiti lift tokom požara, zatvoriti vrata i koristiti vlažne krpe kako bi se sprečilo prodiranje dima u stan, nikada ne bacati opuške cigareta kroz prozor, i izbegavati korišćenje vode za gašenje požara na električnim instalacijama ili požara izazvanog benzinom ili uljem.
Ukoliko se pridržavate ovih smernica i preventivnih mera, možete znatno smanjiti rizik od požara i sačuvati svoj život i imovinu. U slučaju požara, važno je ostati smiren i pravilno reagovati kako bi se brzo i efikasno izašlo iz opasne situacije.