Danas je u Specijalnom sudu u Beogradu nastavljeno suđenje Urošu Blažiću (22) iz Dubone, koji je priznao krivicu za ubistvo devet osoba i teško ranjavanje 12 žrtava u krvavom pira 4. maja prošle godine.
Na današnjem glavnom pretresu, Blažić je izneo svoju odbranu, ali je odbio da odgovara na pitanja tužioca i punomoćnika oštećenih, već je odgovorio samo na pitanje svog branioca. U svojoj odbrani je naveo da je sam nabavio oružje kojim je izvršio ubistva i da njegov otac nema veze s tim oružjem.
Tokom istrage, Blažić je izjavio da je oružje pronašao na tavanu kuće u Šepšinu, da je bilo prekriveno daskama i staklenom vunom, ali nije govorio o samim ubistvima. Naglasio je da je u to vreme uzimao hormone testosteron i trembolon i da smatra da je to uticalo na njega.
Advokat Miloš Munić, koji zastupa ožalošćene porodice, smatra da su okrivljeni današnjom odbranom povredili porodice žrtava jer nisu doprineli utvrđivanju istine. Blažić je suštinski nastojao da otac Radiša izbegne odgovornost za posedovanje oružja.
Ovaj jeziv zločin je potresao celu Srbiju i izazvao veliku pažnju javnosti. Uroš Blažić, koji je tada imao samo 21 godinu, iznenadio je sve svojim nasilnim činom i ostavio trag tragedije u porodicama devetoro ubijenih i dvanaestoro ranjenih osoba.
Policija je odmah nakon zločina uhapsila Blažića, a tokom istrage se otkrilo da je mladić sam nabavio oružje i sam izvršio masakr. Motivi za ovo užasno delo nisu potpuno jasni, ali se pretpostavlja da su emocionalni i mentalni problemi uticali na Blažića da počini ovaj zločin.
Nakon hapšenja, Blažić je bio podvrgnut psihijatrijskom ispitivanju kako bi se utvrdilo da li je bio uračunljiv u trenutku zločina. Ispostavilo se da je Blažić imao ozbiljne mentalne smetnje i pristao je da sarađuje s pravosudnim organima kako bi dobio odgovarajuću terapiju.
Međutim, njegova odbrana na suđenju i dalje je šokirala javnost, posebno porodice žrtava koje su očekivale da će Blažić priznati svoju odgovornost i izraziti kajanje za svoje postupke. Umesto toga, mladić je pokušao da skloni odgovornost sa svog oca i da minimizira svoju ulogu u ovom užasnom događaju.
Sudski postupak protiv Blažića i dalje traje, a očekuje se da će se konačno saznati istina o motivima i okolnostima ovog strašnog zločina. Porodice žrtava i dalje se nadaju da će pravda biti zadovoljena i da će krivac biti adekvatno kažnjen za svoje zločine.
U međuvremenu, cela zajednica je potresena ovim tragičnim događajem i pokušava da shvati kako je moguće da tako mlad čovek može počiniti tako strašan zločin. Postavlja se pitanje da li je društvo propustilo da prepozna signale upozorenja i da pruži pomoć ovom mladiću pre nego što je bilo prekasno.
Ovaj zločin nas podseća na važnost brige o mentalnom zdravlju mladih ljudi i na potrebu da se shvati ozbiljnost ovih problema pre nego što dovedu do tragedije. Nadamo se da će društvo izvući korisne lekcije iz ovog slučaja i da će se preduzeti odgovarajuće mere kako bi se sprečile slične tragedije u budućnosti.
U međuvremenu, porodice žrtava i dalje čekaju pravdu i nadaju se da će krivac biti adekvatno kažnjen za svoje zločine. Nema sumnje da je ovaj događaj ostavio dubok trag u srpskom društvu i da će se još dugo vremena raspravljati o njegovim posledicama i poukama koje možemo naučiti iz njega.