Gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević saopćila je danas da je ugašen požar na deponiji Duboko koji je izbio 3. maja. Ona je istaknula da se požar u potpunosti ugasiti zahvaljujući upornom radu i podršci svih koji su sudjelovali u gašenju, uključujući vatrogasce, vozače, mašiniste i stručnjake.
Radivojević je zahvalila Ministarstvu zaštite životne sredine, Republičkom sektoru za vanredne situacije, JP „Srbija vode“ i svim drugim organima koji su sudjelovali. Naglasila je da je ovaj ogroman požar ugašen u vrlo kratkom vremenskom periodu, što je impresivno s obzirom na njegove razmjere.
Užička gradonačelnica istaknula je i važnost podrške sugrađana u rješavanju ovog problema. Nadalje je najavila daljnje aktivnosti koje će se provoditi kako bi se stabiliziralo tijelo deponije, izgradila postrojenja te obnovila okoliš.
U planu su radovi vrijedni 30 milijuna eura koje će financirati Vlada i resorno ministarstvo, a cilj je uspostaviti najsuvremeniji sustav upravljanja otpadom. Ovim projektom će se trajno riješiti višegodišnji problem deponije Duboko te osigurati bolji standard života građana Užica.
Gradonačelnica je također najavila brojne druge projekte poput izgradnje obilaznice, rekonstrukcije Zdravstvenog centra, izgradnje kotlarnice Međaj, zamjene azbestnih cijevi te izgradnje fekalne kanalizacije na Beloj Zemlji. Ovi projekti doprinijeti će poboljšanju kvalitete života građana Užica.
Požar na deponiji Duboko je zahvatio oko četiri hektara površine, ali su sve vatrene točke sanirane prema riječima direktora JKP “Duboko”. On ističe da će situacija i dalje biti praćena te da su preduzete mjere kako bi se spriječila mogućnost ponovnog izbijanja požara.
Sve prikupljene količine otpada su premještene, zalivene vodom i prekrivene zemljom kako bi se osigurala sigurnost. Također je istaknuto da je zrak prozračen kako bi se smanjila mogućnost za slobodni prostor između otpada.
Ovaj brzi i uspješni odgovor na požar na deponiji Duboko predstavlja primjer dobre suradnje lokalnih vlasti, državnih institucija i građana u rješavanju velikih problema koji utječu na okoliš i javno zdravlje. Uz podršku svih sudionika, Užičani mogu gledati s optimizmom u budućnost nadajući se daljnjem poboljšanju uvjeta života u svom gradu.