Evropska unija je nedavno donijela zakon prema kojem će od jeseni 2024. godine potrošači moći koristiti jedan punjač za sve svoje male i srednje prenosive elektronske uređaje. Ovaj zakon je dio šireg napora Unije da proizvodi budu održiviji, da se smanji elektronski otpad i olakša život potrošačima.
Zakon je usvojen prije dvije godine u Evropskom parlamentu nakon višegodišnjih pregovora između parlamenta i zemalja članica Unije. Primjena zakona neće početi odmah, već će potrošači morati pričekati još dvije godine, do jeseni 2024. godine.
Prema novom zakonu, mobilni telefoni, tableti, e-čitači, slušalice, digitalne kamere, tastature, prenosive konzole za video igre i mnogi drugi uređaji moraju biti opremljeni u-es-be C portom za punjenje, bez obzira na proizvođača uređaja. Laptopovi će takođe morati da budu prilagođeni ovim zahtjevima od 2026. godine.
Zakon također reguliše brzinu punjenja za uređaje koji podržavaju brzo punjenje. Međutim, zajednički priključak se ne odnosi na električne četkice za zube ili brijače zbog tehničke nekompatibilnosti.
Očekuje se da će primjena ovog zakona dovesti do veće ponovne upotrebe punjača i uštede od 250 miliona eura. Procenjuje se da odbačeni i neiskorišćeni punjači predstavljaju oko 11.000 tona elektronskog otpada godišnje.
Izvještaj EP Aleks Agijus Saliba ističe da će ova odluka pojednostaviti život evropskih građana, s obzirom na to da su prije nekoliko godina postojale čak 33 vrste punjača samo za pametne telefone.
Ovaj zakon je važan korak ka smanjenju elektronskog otpada i stvaranju održivijih proizvoda u EU. Potrošači će imati koristi od mogućnosti korištenja jednog punjača za sve svoje uređaje, što će olakšati njihov svakodnevni život.
Smanjenje elektronskog otpada i ponovna upotreba punjača su važni za zaštitu životne sredine i očuvanje prirodnih resursa. Ovaj zakon će doprinijeti ostvarenju ciljeva održivog razvoja i stvaranju čistijeg okoliša za buduće generacije.
Uvođenje zajedničkog punjača za sve male i srednje prenosive elektronske uređaje je samo jedan korak ka održivijoj potrošnji i smanjenju negativnog uticaja tehnologije na okolinu. Nadamo se da će ovaj zakon inspirisati i druge zemlje i regije da preduzmu slične korake kako bi zaštitile planetu i stvorile bolju budućnost za sve nas.