Usvojen plan za 2024. godinu

Milan Petrović avatar

Skupština Udruženja banaka Srbije je nedavno održala godišnju sednicu na kojoj su usvojeni Izveštaj o poslovanju u 2023. godini i Plan Udruženja za 2024. godinu. Prema tim izveštajima, primećena je relativna stabilnost deviznog kursa, dok su devizne rezerve premašile iznos od 25 milijardi evra. Takođe, devizna štednja iznosi 14,9 milijardi evra, a udeo problematičnih stambenih kredita smanjen je na 1,6 odsto.

Jorgovanka Tabaković, guvernerka Narodne banke Srbije, istakla je da su ovi rezultati rezultat uspešne saradnje između centralne banke i komercijalnih banaka. Bez njihove koordinacije i partnerstva, postizanje ovakvih rezultata ne bi bilo moguće.

U izveštaju se takođe ističe da je prosečna kamatna stopa na dinarske kredite smanjena na 7,4 odsto, dok je stopa neperformantnosti kredita takođe opala na 3,9 odsto. Ovi podaci ukazuju na poboljšanje finansijske situacije u zemlji i smanjenje rizika za bankarski sektor.

Pored toga, Udruženje banaka Srbije radi na unapređenju digitalizacije bankarskog sektora i prilagođavanju novim tehnološkim inovacijama. Cilj je poboljšati usluge za korisnike i pružiti im veću sigurnost prilikom obavljanja finansijskih transakcija putem digitalnih kanala.

U planu za 2024. godinu, Udruženje banaka Srbije fokusiraće se na jačanje finansijske stabilnosti, unapređenje rada tržišta kapitala i podršku ekonomskom oporavku zemlje nakon pandemije. Očekuje se nastavak blagog ekonomskog rasta i stabilizacija finansijskog sektora u narednom periodu.

Takođe, planira se jačanje saradnje sa međunarodnim institucijama i partnerima radi ostvarivanja zajedničkih ciljeva u oblasti finansijske regulative i razvoja bankarskog sektora. Očekuje se da će ova saradnja doprineti jačanju poverenja investitora i unapređenju poslovnog okruženja u zemlji.

Uprkos izazovima sa kojima se susreo bankarski sektor tokom protekle godine, postignuti rezultati i planovi za budućnost ukazuju na stabilnost i održivost srpskog bankarskog sistema. Važno je nastaviti sa reformama i unapređenjem poslovnog okruženja kako bi se podstakao rast privrede i podržao ekonomski oporavak zemlje.

Ukupan bonitetni rejting banaka u Srbiji je poboljšan, što je rezultat efikasnog upravljanja rizicima i adekvatne kapitalizacije banaka. Ovi rezultati su od suštinskog značaja za obezbeđivanje stabilnosti finansijskog sektora i jačanje poverenja klijenata u bankarski sistem.

Uvođenje novih tehnoloških rešenja u bankarski sektor omogućava korisnicima brži i efikasniji pristup finansijskim uslugama, kao i veću sigurnost prilikom obavljanja transakcija putem digitalnih kanala. Investicije u digitalizaciju su ključne za unapređenje poslovanja banaka i prilagođavanje novim potrebama klijenata.

U istraživanju sprovedenom među korisnicima bankarskih usluga u Srbiji, većina ispitanika je izrazila zadovoljstvo uslugama koje pružaju banke. Kvalitet usluga, transparentnost poslovanja i brzina odgovora na zahteve klijenata su neke od ključnih karakteristika koje su istaknute kao pozitivne.

U narednom periodu, očekuje se dalje unapređenje bankarskog sektora u Srbiji kroz jačanje regulatory framework-a, podršku inovacijama i digitalizaciji, kao i pružanje dodatnih pogodnosti i usluga za korisnike. Ostaje da se vidi kako će se ovi planovi ostvariti u praksi i koliko će doprineti daljem razvoju finansijskog sektora u zemlji.

Bankarski sektor u Srbiji igra ključnu ulogu u podršci privredi i građanima, te je važno nastaviti sa reformama i investiranjem u unapređenje usluga i poslovanja banaka. Samo kroz zajednički rad i saradnju svih relevantnih aktera može se ostvariti stabilan i održiv finansijski sektor koji će podržati ekonomski rast i razvoj zemlje u narednim godinama.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: