Uz ovaj biznis možete zaraditi 10.000 EVRA, a njime se bave i svetske ličnosti

Milan Petrović avatar

U pčelarstvu se krije prava nauka i potencijalno unosan posao. Samo jedna košnica može proizvesti do 50 kilograma meda, a ukoliko se cela količina proda po 4 evra po kilogramu, ulaganje se može duplirati već u prvoj sezoni. Kilogram meda na tržištu košta između 700 i 1.000 dinara, a ova delatnost privlači sve više ljudi, kako u Srbiji tako i širom sveta.

Gajenje pčela zahteva veliko znanje o njihovoj negi i reprodukciji. Poznati svetski medijski zvezde poput pevačice Bijonse i glumaca poput Leonarda di Kaprija i Bred Pita, ozbiljno se bave ovim poslom. U Srbiji, porodice poput Bojana Batinića iz Vlaškog dola kod Smederevske Palanke već godinama se bave pčelarstvom i imaju uspešan biznis sa 200 košnica.

Ulaganje u košnice se brzo isplati ako su uslovi povoljni, ali najmanje deset godina rada je potrebno da bi pčelar postao dobar početnik. Meteorološki uslovi igraju ključnu ulogu u prinosu meda, a cena košnice iznosi oko 50 evra. Subvencije države, poput prošlogodišnjeg podsticaja od 720 dinara po košnici, podržavaju pčelare.

Srbija je idealna zemlja za gajenje pčela zbog agroekoloških i meteoroloških uslova. Proizvodnja meda kreće se između 6.000 i 9.500 tona godišnje, a postoji šest vrsta meda sa zaštićenim geografskim poreklom. Pčelarske organizacije, poput Saveza pčelarskih organizacija Srbije, podstiču bavljenje ovom delatnošću i omogućavaju siguran plasman meda putem pogona za prikupljanje i plasman meda u Rači.

Gajenje pčela nije samo posao, već i nauka koja zahteva posvećenost, strpljenje i stalno usavršavanje. Potencijal za zaradu postoji, ali je važno imati dovoljno košnica, prodavati med direktno bez posrednika i pratiti tržište kako bi se postigla uspešna prodaja. Srbija ima ogroman potencijal za razvoj pčelarstva i proizvodnju kvalitetnog meda, što čini ovu privrednu granu sve popularnijom među poljoprivrednicima i ljubiteljima prirode.

Milan Petrović avatar