Užas u Bečmenu, nasilnik već deset puta osuđivan

Milan Petrović avatar

U Bečmenu se dogodio incident u kojem je muškarac pretio ubojstvom svojoj bivšoj vanbračnoj supruzi nakon kraće verbalne rasprave. Oštećena je odmah reagirala i pozvala svog sadašnjeg partnera koji je zatim pozvao policiju. Okrivljeni je nastavio s pretnjama i pred policijskim službenicima, ali je pred javnim tužiocem negirao izvršenje krivičnog dela.

Osim toga, okrivljeni je već deset puta pravnosnažno osuđen, bio je pod hitnim merama ranije, te sud smatra da bi njegovo puštanje na slobodu imalo negativan utjecaj na oštećenu. Zbog toga mu je sud odredio pritvor radi sprečavanja mogućih daljnjih incidenata.

Nasilje u obitelji je veliki problem koji se često prešućuje ili ne prijavljuje. Pretnje smrću su ozbiljan oblik emocionalnog nasilja koje može imati teške posljedice po žrtvu. Važno je osvijestiti javnost o ovom problemu i osigurati sigurnost žrtvama nasilja.

Nasilje u obitelji je prisutno u svim društvenim slojevima i može se dogoditi bilo kome. Važno je reagirati na znakove nasilja i pružiti podršku osobama koje su žrtve. Prijavljivanje nasilja je ključno kako bi se zaštitile žrtve i spriječilo daljnje incidente.

Institucije poput policije, pravosuđa i centara za socijalnu skrb imaju važnu ulogu u borbi protiv nasilja u obitelji. Također je važno educirati ljude o ovom problemu i pružiti im informacije o tome kako se zaštititi i kako tražiti pomoć u slučaju nasilja.

Osim emocionalnog nasilja, nasilje u obitelji može se manifestirati i kroz fizičko nasilje, seksualno nasilje, ekonomsko nasilje ili psihičko zlostavljanje. Svaka vrsta nasilja je štetna i ima dugotrajne posljedice po žrtvu.

Žrtve nasilja u obitelji često se suočavaju s osjećajem srama, krivnje i straha te ih je važno podržati i uvjeriti ih da nisu same. Važno je osigurati sigurno okruženje za žrtve i pružiti im savjet i podršku u procesu izlaska iz nasilne situacije.

Prevencija nasilja u obitelji je ključna kako bi se spriječili budući incidenti. Edukacija o ravnopravnosti spolova, promocija nenasilnog ponašanja i osnaživanje žena su važni koraci u borbi protiv nasilja u obitelji.

U Hrvatskoj postoji niz organizacija i institucija koje pružaju podršku žrtvama nasilja u obitelji. Centri za socijalnu skrb, sigurne kuće, savjetovališta za žrtve nasilja, policija i pravosuđe imaju važnu ulogu u zaštiti žrtava i sprječavanju nasilja.

Važno je osuditi svaki oblik nasilja i ustrajati u borbi protiv njega. Nasilje nije prihvatljivo i zajedničkim naporima možemo stvoriti sigurnije društvo za sve. Podrška žrtvama i osnaživanje zajednice ključni su u borbi protiv nasilja u obitelji.

Nasilje u obitelji nije privatna stvar već društveni problem koji zahtijeva kolektivno djelovanje. Važno je podizati svijest o ovom problemu i preuzeti odgovornost za zaštitu žrtava. Svaka žrtva zaslužuje sigurnost, podršku i pravdu.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: