Užička pršuta se proslavila na globalnoj sceni

Milan Petrović avatar

Španija je poznata po svojim šunkama, a popularni „hamon“ spada i u najbolje suhomesnate proizvode na svetu, barem prema izboru gastronomskog portala Taste Atlas. Prva tri mesta zauzimaju varijacije iste španske šunke, hamon iberiko (Jamón Ibérico).

Ova šunka i njene podvrste zavise od vrste svinje, boje mesa, kao i uslova uzgoja. Gajenje mora da ispunjava specifične standarde, a svinje ne smeju biti držane u zatočeništvu. U prvih deset najboljih ulaze i italijanski pršut iz Parme i San Danijela, kao i portugalski „Presunto do Alentejo“.

Deseto mesto zauzima njeguški pršut, čiji se proces proizvodnje proteže na godinu dana. Meso se soli morskom solju, presuje, dimi i suši na hladnom planinskom vazduhu. Na kraju seče se na tanke listiće i može se servirati uz različite dodatke poput sira, hleba ili testenine.

Užička pršuta se ponosno izdvaja na 12. mestu i može se kombinovati sa sirom, zimnicom, hlebom, kao i uz vino. Na listi najboljih svetskih suvih mesa nalaze se i dalmatinski pršut (19. mesto), istarski pršut (20. mesto), drniški pršut (22. mesto) i zlatiborska pršuta (23. mesto). Na 74. mestu pomenuta je slovenačka prekmurska šunka.

Uprkos tome što su šunke iz različitih krajeva sveta priznate kao najbolje, španske šunke i dalje dominiraju na gastronomskoj sceni. Njihova autentičnost, tradicionalan način proizvodnje i vrhunski kvalitet čine ih omiljenim izborom kako širom Španije, tako i u restoranima i prodavnicama hrane širom sveta.Španija je poznata po svojim šunkama, a popularni „hamon“ spada i u najbolje suhomesnate proizvode na svetu, makar po izboru gastronomskog portala Taste Atlas.

Prva tri mesta zauzele su varijacije iste španske šunke, odnosno hamon iberiko (Jamón Ibérico).

Ova šunka i njene podvrste zavise od vrste svinje, da li su regularne boje ili crne. Bitno je i da se ne drže u zatočeništvu, a gajenje mora da ispunjava specifične standarde.

U prvih 10 ulaze i italijanski pršut iz Parme i San Danijela, kao i portugalski „Presunto do Alentejo“.

Deseto mesto je zauzeo njeguški pršut. Navodi se da se svinjsko meso tradicionalno soli morskom solju, a onda se presuje kako bi se izbacio višak tečnosti. Potom se dimi i suši na hladnom planinskom vazduhu – čitav proces proizvodnje traje oko godinu dana.

Meso se na kraju seče na tanke listiće i može da se servira uz bilo šta od sira, hleba i salata do testenina.

Užička pršuta je zauzela ponosno 12. mesto, a ističe se da se može služiti sa sirom, zimnicom, hlebom kao i da dobro ide uz vino.

Na listi najboljih svetskih suvih mesa nalaze se i dalmatinski pršut (19. mesto), istarski pršut (20. mesto), drniški pršut (22. mesto) dok je zlatiborska pršuta na 23. poziciji.

Na poslednjem, 74. mestu, pomenuta je slovenačka prekmurska šunka.

Uprkos tome što su šunke iz različitih krajeva sveta priznate kao najbolje, španske šunke i dalje dominiraju na gastronomskoj sceni. Njihova autentičnost, tradicionalan način proizvodnje i vrhunski kvalitet čine ih omiljenim izborom kako širom Španije, tako i u restoranima i prodavnicama hrane širom sveta.

Milan Petrović avatar