Danas je ispred zgrade Apelacionog suda u Beogradu održan protest povodom oslobađajuće presude za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije. Okupljeni su nosili slike naslovnih strana „Dnevnog telegrafa“, koji je bio vlasništvo Ćuruvije. Ivana Stevanović iz Fondacija Slavko Ćuruvija obratila se prisutnima, izrazivši nezadovoljstvo odlukom suda. Neki od prisutnih su nosili belu zastavu s porukom „Ubili ste pravdu, ali istina živi“. Slike i izjave podrške dolaze iz cele Srbije, a spremna je i inicijativa da se od Vrhovnog javnog tužilaštva zatraže spisi predmeta u vezi sa presudom. Ministarka pravde Maja Popović izrazila je razočaranje presudom i poručila da svaki građanin ima pravo da iznese svoj stav o postupku u slučaju ubistva novinara. Incident je privukao pažnju medija i građana, te je izazvao burne reakcije u javnosti.
Odluka Apelacionog suda je izazvala šok u javnosti, a sada je Vrhovno javno tužilaštvo zatražilo spise predmeta kako bi se zaštitila zakonitost postupka protiv presude Apelacionog suda. Ministarka pravde Srbije je izrazila svoje razočaranje odlukom Apelacionog suda. Sam protest je okupio više desetina građana ispred zgrade Specijalnog suda u Beogradu, a situaciju prate i medijski izveštaji.
Kratki pregled slučaja otkriva da je Slavko Ćuruvija ubijen 1999. godine, a skoro 20 godina kasnije počelo je prvo suđenje koje je trajalo gotovo četiri godine. Specijalni sud u Beogradu je 2019. godine proglasio krivim četvoricu nekadašnjih pripadnika Državne bezbednosti za ubistvo novinara, a suđenje je trajalo četiri godine. Apelacioni sud je ukinuo tu presudu 2020. godine i krajem 2021. godine doneta je druga prvostepena presuda. Međutim, Apelacioni sud je ponovo razmatrao žalbe optuženih i odlučio je da otvori pretres pred drugostepenim sudom.
Ova odluka je izazvala reakcije u javnosti, a predsednik Komisije za istraživanje ubistava novinara Veran Matić je izjavio da je oslobađajućom presudom poražena pravna država, kao i demokratija. Advokat porodice Ćuruvija Slobodan Ružić je takođe izrazio nezadovoljstvo presudom, posebno zbog načina na koji je sud branio Službu državne bezbednosti.
Ova odluka je potresla srpsku javnost, a protesti i medijska praćenja slučaja ukazuju na značaj i osetljivost samog slučaja. S obzirom da se radi o slučaju ubistva novinara, sloboda medija i pravda su u centru pažnje. Ova odluka Apelacionog suda će svakako nastaviti da izaziva reakcije i diskusije kako u Srbiji, tako i van njenih granica.