Generalna skupština Ujedinjenih nacija danas raspravlja i glasa o predlogu rezolucije o Srebrenici. Sednica je počela u 16 sati po srednjoevropskom vremenu. Nacrtom rezolucije, čiji su predlagači Nemačka i Ruanda, predviđeno je da se 11. jul obeležava kao međunarodni dan sećanja na genocid u Srebrenici. Hrvatski premijer Andrej Plenković izjavio je da će predložena rezolucija biti usvojena, dok je stav zvaničnog Zagreba jasan.
Hrvatska je kosponzor predložene rezolucije, a savetnik Misije Crne Gore u Ujedinjenim nacijama glasaće u ime zvanične Podgorice. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je iz Njujorka poručio da brani zastavu Srbije, ističući da narod nije genocidan. Predsednik Srbije razgovarao je sa predsednikom Angole i informisao ga o svim činjenicama vezanim za glasanje o rezoluciji.
Predsednik Privremenog organa Aleksandar Šapić pozvao je na jedinstvo i strpljenje u regionu, navodeći da je to ključ za izvlačenje nečega dobrog. Zvona na srpskim crkvama zvonila su za spasenje države i naroda. Patrijarh Porfirije je pozvao na molitvu za pravdu i mir.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić nazvala je predlog rezolucije farsom. U Republici Srpskoj srpske zastave su istaknute kako bi iskazali protivljenje rezoluciji. Vučić je pred glasanje rekao da će se videti ko je na strani pravde, a ko se uplašio.
Da bi rezolucija bila izglasana, potrebna je prosta većina glasova. Broj sponzora rezolucije je porastao, a analitičari smatraju da bi bilo koji broj glasova ispod 90 bio uspeh za Srbiju. U Ujedinjenim nacijama održan je panel na kojem su govorili Srbi koji su bili svedoci zločina, a Vučić je poručio da Nemci prete da će Srbiji dati rezoluciju na određeni način.
Situacija oko rezolucije o Srebrenici izazvala je napetosti u regionu, ali i mobilisala političke lideri da izraze svoje stavove i deluju u skladu sa interesima svojih država. Kako će se razvijati događaji nakon glasanja u UN ostaje da se vidi, ali jasno je da će ova tema i dalje biti predmet rasprava i analiza u budućnosti.