Britanski i ruski naučnici su u potrazi za vakcinom za izlečenje od raka, pri čemu su Britanci već počeli klinička ispitivanja personalizovane vakcine koja se pravi za svakog pacijenta pojedinačno, dok se ruska vakcina u fazi predkliničkog istraživanja očekuje da pokaže prve rezultate do kraja godine. Ove vakcine sadrže genetske promene karakteristične za tumorske ćelije pacijenta, što predstavlja potencijalno revolucionarni pristup u lečenju svih vrsta karcinoma.
Ruski naučnik Aleksandar Gincburg istakao je značaj otkrića genetskog koda u borbi protiv raka, dok su onkolog Vladan Kovčin i Sergej Boljević, šef katedre patologije na Univerzitetu u Moskvi, istakli da personalizovane vakcine već daju nadu u lečenje raka. Ove vakcine se prave na osnovu specifičnosti tumora svakog pojedinačnog pacijenta, aktivirajući imunski sistem da prepozna i napada maligne ćelije.
Proizvodnja personalizovanih vakcina već je u toku, a njihovo dejstvo je sistemsko i može da bude efikasno kako kod primarnih tumora tako i kod metastaza. Cilj ovih vakcina je da probude imunski sistem pacijenta da prepozna i napada tumorske ćelije, blokirajući komunikaciju između malignih i zdravih ćelija. Postoje laboratorije koje već proizvode ovakve vakcine, ali metode lečenja još nisu standardizovane.
U Rusiji se trenutno vrše testiranja vakcine na životinjama, a prva primena kod ljudi se očekuje krajem godine. Vakcine se daju terapeutski pacijentima kao lek, a ne kao preventiva, i rezultati dosadašnjih istraživanja su veoma obećavajući. Imunolog Sergej Boljević istakao je značaj vakcina koje stimulišu imunitet, ali je istakao da je potrebna opreznost zbog mogućih nuspojava.
Ovakav pristup personalizovanim vakcinama za lečenje raka predstavlja novo poglavlje u medicini, sa mogućnošću lečenja svih vrsta karcinoma na individualan i efikasan način. Očekuje se da će dalja istraživanja i klinička ispitivanja ovih vakcina doprineti revoluciji u lečenju raka i pružiti novu nadu milionima pacijenata širom sveta.