Vanja Vukić, direktor JKP „Beogradske elektrane“, u nedavnom intervjuu za „Blic“ izneo je planove za podizanje ovog srpskog energetskog giganta na svetski nivo kroz važne kapitalne projekte uz podršku lokalne i republičke vlasti. Vukić ističe da su diversifikacija energenata i korišćenje obnovljivih izvora energije osnovne tačke razvojne politike kompanije. Jedan od ključnih projekata je izgradnja trigenerativnog postrojenja u okviru projekta EXPO 2027 koje će proizvoditi toplotnu, električnu i rashladnu energiju.
Direktor ističe da je njegova vizija da Beogradske elektrane postanu još bolje, modernije i prepoznatljivo preduzeće svetskog ranga. Planira se izgradnja trigenerativnog postrojenja na površini od pet hektara koje će proizvoditi 52 megavata toplotne energije za grejanje i pripremu potrošne tople vode, 10 megavata električne energije, kao i 46 megavata rashladne energije. Cilj je povezati postrojenje sa Toplanom „Novi Beograd“ kako bi se distribuirala toplotna energija koja se proizvodi u TENT-u.
Uz to, aktiviran je projekat izgradnje toplovoda od Obrenovca do Novog Beograda, koji je više od dve decenije bio zapečanjen. Realizacijom ovog projekta, građani će se grejati iz TENT-a, čime će se povećati energetska efikasnost termoelektrane i smanjiti emisija štetnih materija u atmosferu. Vukić ističe važnost podrške lokalne samouprave i republičke vlasti u ostvarivanju ovog projekta.
Beogradske elektrane već decenijama vode borbu za očuvanje životne sredine kroz različite investicione projekte. Udeo potrošnje prirodnog gasa i ekološki prihvatljivih energenata u ukupnoj potrošnji je povećan sa 88,3 odsto na 99,1 odsto u proteklih deset godina, što je značajno uticalo na smanjenje zagađenja vazduha u Beogradu. Takođe, preduzeće radi na povećanju energetske efikasnosti sistema daljinskog grejanja kroz modernizaciju postrojenja i povezivanje korisnika.
Planira se i veće korišćenje obnovljivih izvora energije kroz diversifikaciju energenata. Kompanija angažuje Rudarsko-geološki fakultet kako bi istražili geotermalni potencijal podzemnih vodnih resursa na lokacijama poput toplana Batajnica, Borča i Dunav. Takođe, planira se ulaganje u rekonstrukciju i modernizaciju toplana Banovo brdo, Medaković i Mladenovac.
Vukić ističe da je ova grejna sezona bila jedna od najuspešnijih u istoriji kompanije, sa toplim stanovima Beograđana do 26. aprila 2024. godine. Važno je napomenuti da su korisnici toplane „Konjarnik“ bili snabdeveni toplotnom energijom proizvedenom u spalionici smeća u Vinči, što je značajan korak ka očuvanju životne sredine.
Ukupno gledano, projekti koji su pred Beogradskim elektranama imaju za cilj podizanje ovog giganta na svetski nivo i doprinos zaštiti životne sredine kroz veće korišćenje obnovljivih izvora energije i povećanje energetske efikasnosti sistema daljinskog grejanja.