Varičele „divljaju“ u vrtićima: Zaraza koja drastično obara imunitet, evo koji su simptomi i komplikacije

Milan Petrović avatar

Varičele, poznatije kao ovčije boginje, su zarazna bolest koja je ove godine zabeležila veće epidemijsko pojavljivanje među decom u predškolskom uzrastu u Beogradu, u poređenju sa prošlom godinom. Prema podacima Gradskog zavoda za javno zdravlje u Beogradu, tokom ove godine zabeleženo je 40 epidemija varičele u Beogradu, dok je prošle godine bilo 27 epidemija. Samo u prvoj polovini juna, zabeležene su dve epidemije sa 15 obolelih, dok je u maju bilo 5 epidemija sa 60 obolelih, a u aprilu 3 epidemije sa 24 obolelih.

Varičela može da se javi tokom cele godine, ali se najčešće javlja tokom zimskih i prolećnih meseci, kada se više boravi u zatvorenom prostoru što olakšava širenje bolesti. Ova zarazna bolest uzrokovana je varičela zoster virusom i karakteriše je pojava ospe na koži, povišena telesna temperatura i generalizovano oboljenje. Ospa se javlja u talasima i karakteristična je po tome što se postepeno razvija i menjaju karakteristike promena na koži.

Varičela se prenosi direktnim kontaktom vazdušno-kapljičnim putem, putem direktnog kontakta sa obolelim osobama ili sadržajem vezikula, ili putem predmeta kontaminiranih virusom. Oboleli mogu da budu zarazni od pojave prvih simptoma do stvaranja krasta na koži, a period inkubacije traje od 2 do 3 nedelje. Varičela može izazvati brojne komplikacije kao što su upala pluća, upala moždanih ovojnica i upala mozga, a takođe može značajno da obori imunitet.

Lečenje varičele je simptomatsko, a uključuje nanošenje preparata na ospe, lekove za snižavanje temperature i antihistaminike radi kontrole svraba. U težim slučajevima bolesti mogu se propisati antivirusni lekovi. Preležana bolest ostavlja dugotrajan imunitet, ali virus varičela može ostati u organizmu i uzrokovati kasnije oboljenje herpes zoster.

Oboleli od ovčijih boginja savetuje se da se pridržavaju mirovanja u prvoj nedelji bolesti, konzumiraju dovoljno tečnosti i pravilno neguju ospe kako bi se izbegle komplikacije. Dr Slavica Maris, epidemiolog i načelnica Odeljenja za zarazne bolesti u Gradskom zavodu za javno zdravlje u Beogradu, naglašava da je povećanje obolevanja od varičele delimično posledica pandemije korona virusa, jer mnoga deca nisu imala priliku da obole od ovčjih boginja zbog ograničenog boravka u kolektivima za vreme kovida.

Varičele su ozbiljna zarazna bolest koja zahteva pažljivo praćenje simptoma i pravilno lečenje kako bi se izbegle komplikacije i sprečilo dalje širenje infekcije među decom u predškolskom uzrastu. Roditelji treba da budu pažljivi i da se pridržavaju mera prevencije kako bi zaštitili svoju decu od ove zarazne bolesti.

Milan Petrović avatar