Varičele „divljaju“ u vrtićima: Zaraza koja drastično obara imunitet, evo koji su simptomi i komplikacije

Milan Petrović avatar

Varičele, ili ovčije boginje, su zarazna bolest koja je ove godine zabeležila veće epidemijsko javljanje u odnosu na prošlu godinu. Virus se najčešće prenosi direktnim kontaktom vazdušno-kapljičnim putem, a može se širiti i preko kontaminiranih predmeta. Varičele su karakterizovane pojavom ospa po koži u talasima, sa promenama koje se postepeno menjaju od crvenih promena do krasta. Komplikacije varičele mogu biti ozbiljne kao što su upala pluća ili mozga, a bolest značajno obara imunitet. Lečenje varičele je simptomatsko, a može uključivati primenu antivirusnih lekova i mirovanje.

U Gradskom zavodu za javno zdravlje u Beogradu zabeležen je porast broja obolelih od varičele ove godine, sa više epidemija i većim brojem obolelih u poređenju sa prošlom godinom. Varičele su posebno prisutne među decom predškolskog uzrasta, a epidemije su u porastu tokom maja i juna. Ospa se javlja u uzastopnim talasima na koži, a može dovesti do 250-500 promena kod jedne obolele osobe. Imunitet nakon preležane varičele traje dugotrajno, ali virus može ostati u organizmu i aktivirati se kasnije u obliku herpes zostera.

Epidemija korona virusa i vreme provedeno van kolektiva mogu biti razlozi za povećanje obolevanja od varičele ove godine, jer deca nisu imala priliku da preleže ovu bolest ranije. Važno je da roditelji budu svesni simptoma varičele kao što su povišena temperatura i razvoj ospa na koži, kako bi pravovremeno reagovali i sprečili dalje širenje bolesti. Pravilno lečenje i mirovanje su ključni u upravljanju infekcijom varičele i sprečavanju komplikacija.

Milan Petrović avatar