Prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali danas je na skupu u Ministarstvu finansija okupio oko 70 predsednika i predstavnika opština u Srbiji kako bi ih pozvao na veću fiskalnu odgovornost i angažman u osmišljavanju projekata od koristi za građane koje podržava Evropska unija.
Mali je istakao da je važno da lokalne samouprave promene način razmišljanja i oslone se na sopstvene kapacitete umesto na republički budžet. Takođe je naglasio da je odgovornost u trošenju javnih sredstava odgovornost prema građanima.
Ministar je upozorio lokalne samouprave da se ne oslanjaju previše na centralnu vlast i budžetsku rezervu koju država obezbeđuje svake godine. Trenutno republika finansira različite projekte na lokalnom nivou, ali Mali je naglasio da je važno da lokalne samouprave budu stabilne kako bi uticale na ekonomsku stabilnost cele države.
Mali je najavio analizu budžeta svake lokalne samouprave do kraja januara kako bi se utvrdilo da li su budžeti urađeni u skladu sa instrukcijama Ministarstva finansija. Takođe je istakao potrebu za alternativnim izvorima finansiranja, poput izdavanja municipalnih obveznica.
U kontekstu pristupanja EU, ministar je istakao da Srbija ima ambiciozan plan da do kraja 2026. godine bude potpuno usklađena sa zakonima i regulativom EU. Mali je podsetio da je EU najveći donator sredstava Srbiji i da je od 2001. godine do danas zemlja primila više od četiri milijarde evra bespovratnih sredstava za različite projekte, uglavnom na lokalnom nivou.
Ministar je pohvalio ekonomske rezultate zemlje, ističući da je Srbija druga najbrže rastuća ekonomija u Evropi. Takođe je naglasio da je očuvana makroekonomska stabilnost, da je udeo javnog duga u BDP-u relativno nizak i da je zemlja dobila investicioni kreditni rejting.
Predstavnici lokalnih samouprava će imati priliku da diskutuju o nepravilnostima u decentralizovanom upravljanju sredstvima EU i da iznesu svoje predloge kako bi se unapredila finansijska saradnja sa EU.
Ministar Mali je naglasio važnost odgovornog i transparentnog trošenja javnih sredstava kako bi se očuvala stabilnost lokalnih budžeta i doprinelo ekonomskom napretku zemlje. Kroz saradnju sa Evropskom unijom, Srbija ima priliku da unapredi infrastrukturu, obrazovanje, zdravstvo i druge oblasti od značaja za građane. Važno je da lokalne samouprave preuzmu aktivnu ulogu u osmišljavanju i sprovođenju projekata koji će imati pozitivan uticaj na život građana i doprineti evropskim integracijama zemlje.