(VIDEO) Zid zgrade se srušio nakon velike eksplozije: Najmanje 18 osoba poginulo u fabrici pirotehnike – užas u Indiji

Milan Petrović avatar

U tragediji koja se dogodila u fabrici u indijskoj državi Gujarat, poginulo je 18 osoba, dok je pet osoba povređeno nakon što se zid zgrade srušio usled velike eksplozije. Načelnik policije Akšajraj Makvana potvrdio je ove informacije i naglasio da je eksplozija uzrokovala ozbiljna oštećenja objekta.

Većina žrtava su radnici iz države Madja Pradeš i članovi njihovih porodica. Eksplozija se dogodila u fabrici oko 9.45 sati, a spasilački timovi su brzo stigli na mesto nesreće kako bi raščišćavali ruševine i tragali za preživelima. Ova tragedija je izazvala veliku zabrinutost među lokalnim stanovništvom, koje je pogođeno gubitkom života i povredama svojih sugrađana.

Preliminarne istrage sugerišu da je požar izazvala eksplozija kotla, što je dovelo do požara koji se brzo proširio na celu fabriku. Tim Državnih snaga za reagovanje na katastrofe (SDRF) takođe je bio angažovan da pomogne u spasilačkim akcijama, a zvaničnici su naglasili važnost brzog delovanja u ovakvim situacijama kako bi se smanjio broj žrtava.

Ovaj incident je dodatno istakao potrebu za strožim bezbednosnim merama u industrijskim postrojenjima, posebno onima koja se bave opasnim materijalima ili procesima. U prošlosti je bilo sličnih incidenata u Indiji, što ukazuje na sistemske probleme u regulaciji i inspekciji industrijskih objekata.

Kada se ovakve tragedije dogode, važno je ne samo pružiti pomoć žrtvama i njihovim porodicama, već i izvući pouke iz tih događaja kako bi se sprečili slični incidenti u budućnosti. Očekuje se da će vlasti pokrenuti detaljnu istragu kako bi utvrdile sve okolnosti koje su dovele do ovog tragičnog incidenta.

Mnogi se pitaju kako je moguće da se ovakva eksplozija dogodi u fabrici i koje su bezbednosne mere bile na snazi. Postavlja se pitanje da li su radnici bili adekvatno obučeni za rad u ovim uslovima i da li su postojali protokoli za reagovanje u vanrednim situacijama. U ovakvim situacijama, transparentnost i odgovornost su ključni za vraćanje poverenja javnosti.

U međuvremenu, lokalne vlasti su izrazile saučešće porodicama poginulih i obećale da će pružiti svu neophodnu pomoć povređenima. Ova tragedija je još jednom ukazala na opasnosti s kojima se radnici suočavaju u industrijskim sektorima, posebno u zemljama u razvoju gde se često zanemaruju bezbednosni standardi u cilju postizanja veće proizvodnje i profita.

U svetlu ovog incidenta, važno je da se postavi pitanje o odgovornosti vlasnika fabrike i državnih regulatornih tela. U prošlosti su se slični incidenti završavali bez adekvatnih kazni za odgovorne, što može dovesti do osećaja bespomoćnosti među radnicima i njihovim porodicama.

Na kraju, ovaj događaj je još jedan podsetnik na to koliko je važno ulagati u bezbednost i zdravlje radnika. Industrijska sigurnost ne bi trebala biti samo fraza, već osnovna vrednost koja se mora implementirati u svakoj fabrici. Samo tako možemo osigurati da se ovakve tragedije ne ponavljaju i da se radnicima pruže sigurni i humaniji uslovi za rad.

Milan Petrović avatar