VINOGRADI NEĆE OSTATI NEOBRANI: Ako Crna Gora ne otvori granice za radnike iz Srbije grožđe će BRATI DIREKTORI

Milan Petrović avatar

Nedostatak sezonske radne snage postaje sve veći problem kako se zemlja suočava s potrebom za branje grožđa tijekom berbe. Crnogorska kompanija „Plantaže“ izjavila je da je do sada ubrala 600.000 kilograma kardinala, svoje glavne sorte stonog grožđa. Berba kardinala započela je 16. srpnja, a grožđe se smatra izuzetno kvalitetnim ove godine.

Direktor vinogradarsko-voćarske proizvodnje, Dušan Kankaraš, najavio je da će berba vinskog grožđa, posebice glavne sorte „vranca“, najvjerojatnije započeti u posljednjoj sedmici kolovoza. Kankaraš je izrazio nadu da će se do tada popraviti epidemiološka situacija u regiji i da će granice s Srbijom biti otvorene kako bi sezonski radnici mogli doći.

U planu je da se ove godine ubere oko 1,6 milijuna kilograma kardinala, što uključuje i druge sorte, čime se očekuje ukupno 1,8 milijuna kilograma stonog grožđa. Stono grožđe iz „Plantaža“ plasira se na tržište Srbije, Slovenije i Crne Gore. Međutim, u posljednjih nekoliko godina, sve je veći problem s nedostatkom sezonske radne snage ne samo u „Plantažama“, već i u agrosektoru regije i EU.

Zbog nedostatka radne snage, stalno zaposleni u kompaniji, inženjeri, tehničari, ljudi iz direkcije, administracija i direktori sektora, angažirani su na terenu na fizičkim poslovima. Nedostatak sezonske radne snage nije samo problem u Crnoj Gori, već se javlja i u drugim zemljama regije, što utječe na poljoprivrednu proizvodnju i stavlja pritisak na poslodavce da pronađu rješenja za ovaj problem.

Ovaj nedostatak radne snage također može utjecati na cjelokupnu ekonomiju zemlje, s obzirom na to da poljoprivreda čini značajan dio gospodarstva. Nedostatak radne snage može dovesti do smanjenja prinosa, povećanja troškova proizvodnje te smanjenja konkurentnosti na tržištu.

Uz to, nedostatak sezonske radne snage može dovesti do nedovoljnog branja grožđa ili drugih poljoprivrednih kultura, što može uzrokovati gubitke za poljoprivrednike i tvrtke te smanjenje prihoda na nacionalnoj razini. Stoga je važno razviti strategije i programe koji će pomoći u rješavanju ovog problema i osigurati dostatnu radnu snagu tijekom sezone berbe.

Moguća rješenja za nedostatak sezonske radne snage uključuju:

1. Privremene radne dozvole za sezonske radnike iz drugih zemalja
2. Povećanje plaća i dodatnih pogodnosti za sezonske radnike
3. Obrazovne programe i edukaciju za lokalno stanovništvo kako bi se potaknulo zanimanje za rad u poljoprivredi
4. Suradnja s drugim zemljama u regiji i EU radi razmjene radne snage tijekom sezone berbe
5. Korištenje novih tehnologija i strojeva za ublažavanje nedostatka radne snage

Uz ove mjere, važno je i kontinuirano praćenje situacije na tržištu rada te prilagodba strategija kako bi se osiguralo adekvatno i učinkovito upravljanje sezonskom radnom snagom. Samo kroz suradnju i zajedničke napore može se riješiti ovaj sve izraženiji problem i osigurati stabilnost i uspjeh poljoprivredne proizvodnje.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: