Više cene ugostiteljskih usluga nego lane

Milan Petrović avatar

Prema nedavnim podacima Republičkog zavoda za statistiku, u junu ove godine u Srbiji su ugostiteljske usluge bile skuplje za 11,1 odsto u odnosu na isti mesec prethodne godine. Kada je reč o hrani, cena je porasla za 9,7 odsto, pri čemu su topla i hladna predjela poskupela za 10,4 odsto, gotova jela za osam odsto, pečenje i jela po narudžbini za 9,8 odsto, a kolači i hleb za 11,3 odsto. Alkoholna pića su poskupela za 9,5 odsto, dok su bezalkoholna pića skuplja za 12 procenata. Cena prenoćišta je zabeležila najveći skok od 16,5 odsto.

U Vojvodini je zabeleženo nešto veće poskupljenje nego u celoj državi, sa rastom cena od 11,3 odsto. Hrana je u ovoj pokrajini poskupela za 10,8 odsto, alkoholna pića za 9,3 odsto, bezalkoholni napici za 11,3 odsto, dok je najveći skok cena zabeležen kod prenoćišta sa porastom od 17,4 odsto.

Svetska banka predviđa da će pad BDP-a Srbije, uzrokovan pandemijom koronavirusa, biti manji nego što se prethodno očekivalo. Prema najnovijim prognozama, pad ekonomije biće manji od 3,5 odsto, što je bolji rezultat od projekcija prethodnih meseci. Ipak, prilagođavanje na novu ekonomsku situaciju neće biti lako, posebno za sektore poput ugostiteljstva koji su značajno pogođeni merama za suzbijanje virusa.

Povećanje cena ugostiteljskih usluga može biti povezano sa povećanim troškovima poslovanja usled mera zaštite i bezbednosti koje su preduzete zbog pandemije koronavirusa. Restorani i kafići su primorani da prilagode svoje poslovanje kako bi obezbedili sigurno okruženje za goste, što može rezultirati i povećanjem cena. Takođe, smanjenje broja gostiju i promene u načinu rada mogu uticati na finansijsku stabilnost ovih objekata.

Rast cena hrane i pića takođe može biti uzrokovan povećanim troškovima sirovina i distribucije. Poremećaji u lancu snabdevanja i transportu mogu dovesti do oscilacija cena i povećanih troškova za ugostiteljske objekte. Takođe, poskupljenje hrane može biti posledica sezonskih faktora ili promena u tražnji i ponudi na tržištu.

Kada je reč o turizmu i prenoćištima, povećanje cena može biti posledica smanjene ponude smeštajnih kapaciteta ili povećane tražnje tokom letnjih meseci. Turistička sezona može imati značajan uticaj na cene prenoćišta, posebno u regionima gde postoji veća potražnja. Takođe, restrikcije putovanja i mere socijalne distance mogu uticati na popunjenost smeštajnih objekata i cene usluga.

Pandemija koronavirusa je imala veliki uticaj na ugostiteljski sektor širom sveta, a Srbija nije izuzetak. Restorani, kafići i hoteli su morali da se prilagode novim uslovima poslovanja i da preduzmu dodatne mere za zaštitu zdravlja i bezbednosti gostiju. Ove promene mogu dovesti do povećanja troškova poslovanja i posledično do rasta cena usluga.

Uprkos trenutnoj situaciji, važno je da ugostiteljski sektor nastavi sa inovacijama i prilagođavanjem na novu stvarnost. Kreativni pristupi u marketingu, ponudi hrane i pića, kao i uslugama mogu pomoći ugostiteljskim objektima da zadrže postojeće i privuku nove goste. Takođe, saradnja sa lokalnom zajednicom, prilagođavanje radnog vremena i pružanje dodatnih usluga mogu biti ključni faktori za oporavak ovog sektora.

U zaključku, poskupljenje ugostiteljskih usluga u Srbiji može biti rezultat različitih faktora, uključujući povećane troškove poslovanja, promene u tražnji i ponudi hrane i pića, kao i prilagođavanje na novu ekonomsku situaciju. Važno je da ugostiteljski sektor pronađe nove načine poslovanja i nastavi sa prilagođavanjem na promenljive uslove kako bi opstao i uspeo u ovim izazovnim vremenima.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: