Više od 100 porodica na severu Kosova dobilo je zahtev da napuste svoje stanove jer su, prema Kosovskoj agenciji za verifikaciju i upoređivanje imovine, ti stanovi trebali biti vraćeni pravim vlasnicima. Srbi sa severa odbijaju se iseliti jer tvrde da su vlasnici tih nekretnina, a situaciju je prokomentarisao i ambasador Evropske unije u Prištini Tomaš Suniog.
Dragiša Mijačić, koordinator radne grupe za poglavlje 35 Nacionalnog konventa za EU, ukazao je na težak položaj porodica i smatra da postupak Agencije ima elemente diskriminacije. Upozorio je i da Agencija nije rešavala slične slučajeve u drugim delovima Kosova te da se malo bavila uzurpacijom imovine Srba.
Ambasador Suniog najavio je sastanak sa kosovskom agencijom i pogođenim licima kako bi se pronašla rešenja za svaki slučaj u skladu sa evropskim standardima. Porodice poput Bogosavljevića tvrde da su regularno otkupili stanove od „Trepče“ i da ne nameravaju napustiti svoje domove.
Mijačić je objasnio da su stanovi bili u društvenoj svojini „Trepče“ i drugih preduzeća iz vremena SFRJ te su ih Albanci napustili početkom 1990-ih, nakon čega su ih zauzeli Srbi. Stanovi su kasnije prodati i promenili su više vlasnika tokom proteklih decenija. Kosovo ne priznaje odluke donete u periodu 1989-1999 smatrajući ih nelegalnim i diskriminatornim.
Suniog se nada da će sastanak pomoći u rešavanju situacije kako bi se našla rešenja koja će zadovoljiti sve uključene strane. Porodice su ogorčene zbog zahteva za iseljenjem iz svojih domova koje su otkupili legalnim putem i tvrde da neće odustati od svog prava na te stanove. Sve strane uključene u ovaj spor nadaju se brzom rešenju kako bi se izbegla dalja eskalacija napetosti na severu Kosova.