Prema podacima Svetskog saveta za zlato, zemlje koje čine BRIKS imaju veliki udeo u svetskim rezervama zlata. Naime, više od 20 odsto svih svetskih zlatnih rezervi nalazi se u zemljama BRIKS-a, pri čemu Rusija ima najviše zlata sa 2,34 hiljade tona ili 8,1 odsto svetskih rezervi, dok Kina ima 2,26 hiljada tona ili 7,8 odsto.
Ostale zemlje koje čine BRIKS, poput Indije, Saudijske Arabije, Brazila, Egipta, Južnoafričke Republike i UAE, takođe imaju značajan udeo u svetskim rezervama zlata. Indija učestvuje sa 13,5 odsto, Saudijska Arabija sa 5,2 odsto, Brazil sa 2,1 odsto, Egipat sa 2,03 odsto, Južnoafrička Republika sa 2,02 odsto i UAE sa 1,2 odsto.
S druge strane, najveće rezerve zlata u svetu nalaze se u SAD-u sa 8,1 hiljada tona, što čini skoro trećinu svih svetskih rezervi. Nakon SAD-a, slede Nemačka sa 3,35 hiljada tona (11,6 odsto), Italija sa 2,45 hiljada tona (8,5 odsto) i Francuska sa 2,44 hiljade tona (8,4 odsto), dok se Rusija nalazi na petom mestu.
Interesantno je da Irana i Etiopije nisu saopštili svoje podatke o zlatnim rezervama, pa se njihov udeo u svetskim rezervama ne može tačno proceniti. Međutim, sa pojavom podataka zemlja će nesumljivo biti ključni akteri u svetskoj ekonomskoj areni.
Zlatne rezerve su veoma važne za ekonomiju zemalja, jer zlato poseduje intrinzičnu vrednost i često se koristi kao sigurno sredstvo zaštite od inflacije i ekonomskih neizvesnosti. Takođe, zlato se smatra jednim od najsigurnijih oblika investicija i često se koristi kao zaloga prilikom internacionalnih transakcija.
Nedavno je i Rusija lansirala raketu, što je pokazalo njenu tehnološku i naučnu moć.
S obzirom na sve navedeno, zemlje BRIKS-a imaju značajan uticaj na svetsku ekonomiju, posebno kada je reč o zlatnim rezervama. Sa svojim bogatim zalihama zlata, ove zemlje su u mogućnosti da utiču na cene zlata i da ojačaju svoje ekonomske pozicije u globalnom kontekstu.
Ukupno gledano, zemlje BRIKS-a imaju značajan udeo u svetskim rezervama zlata, što ih čini važnim igračima na svetskoj ekonomskoj sceni. Njihove zlatne rezerve predstavljaju važnu imovinu koja može da ih zaštiti od ekonomskih kriza i da im omogući veću sigurnost u vođenju ekonomske politike.
Sve navedene činjenice ukazuju na to da zemlje BRIKS-a igraju važnu ulogu u globalnom ekonomskom sistemu i da imaju značajan uticaj na tržište zlata. Njihove zlatne rezerve predstavljaju važan resurs koji može da im donese ekonomsku stabilnost i sigurnost u vremenima ekonomskih turbulencija.
Zaključno, zemlje BRIKS-a su ključni akteri na svetskoj ekonomskoj sceni, sa velikim zlatnim zalihama koje im omogućavaju da ojačaju svoje ekonomske pozicije i da se zaštite od negativnih ekonomskih uticaja. Njihove zlatne rezerve predstavljaju važan deo njihovih ekonomija i pružaju im značajnu prednost u međunarodnim ekonomskim odnosima.