Vještačka inteligencija bi mogla pomoći istraživačkom novinarstvu

Milan Petrović avatar

Vještačka inteligencija sve više postaje ključna u istraživačkom novinarstvu, olakšavajući novinarima analizu velikih skupova podataka i otkrivanje skrivenih informacija. Njujork Tajms nedavno je koristio vještačku inteligenciju za praćenje satelitskih snimaka izraelskog bombardovanja Gaze, što je rezultiralo detaljnim izvještajem o 200+ kratera u gusto naseljenim civilnim područjima. Ova tehnologija omogućava novinarima da brzo i precizno analiziraju podatke koji bi inače bili teško obrađeni ručno.

Istraživačko novinarstvo je često skupa i vremenski zahtjevna profesija, ali uz pomoć vještačke inteligencije postaje pristupačnije i efikasnije. Primjeri poput Panamskih papira iz 2016. godine pokazuju koliko je vještačka inteligencija korisna u otkrivanju ofšor računa i korporativnih prevare.

Neki stručnjaci smatraju da će vještačka inteligencija omogućiti manjim medijskim organizacijama pristup istraživačkom novinarstvu i podacima koji su ranije bili rezervirani za velike redakcije. Dejvid Kesvel iz Rojtersovog instituta za proučavanje novinarstva u Oksfordu vjeruje da će vještačka inteligencija proširiti novinarstvo zasnovano na podacima, posebno u manjim novinskim redakcijama.

Unatoč napretku vještačke inteligencije, mnogi se slažu da nikada neće zamijeniti ulogu novinara. Tradicionalne novinarske vještine kao što su intervjuisanje i analiza priča i dalje su neophodne, a vještačka inteligencija može samo nadopuniti ove sposobnosti.

U konačnici, vještačka inteligencija ima potencijal da revolucionizira istraživačko novinarstvo, čineći ga efikasnijim, pristupačnijim i preciznijim. Sve više medijskih organizacija prepoznaje vrijednost ove tehnologije u otkrivanju skrivenih informacija i istraživanju kompleksnih slučajeva. U kombinaciji s tradicionalnim novinarskim vještinama, vještačka inteligencija može pružiti novi nivo analize i istraživanja u medijskoj industriji.

Milan Petrović avatar