Vlada Crne Gore večeras je na telefonskoj sjednici usvojila informaciju o amandmanima Crne Gore na Rezoluciju o Srebrenici, i naložila Ministarstvu vanjskih poslova da u ponedjeljak pošalje amandmane predlagaču, a u njima se navodi da je odgovornost za zločine isključivo individualna i da ne može targetirati narod ili države. Crna Gora će, kako je ranije najavljeno, predati dva amandmana na Rezoluciju o Srebrenici u cilju postizanja boljih odnosa i smirivanja političke napetosti u regionu, prenosi RTCG.
Amandmanima je predviđeno individualiziranje krivice za genocid u Srebrenici, ali i insistiranje na striktnom poštovanju Dejtonskog sporazuma. Ovim amandmanima se sprečava svako potencijalno manipuliranje na štetu Srbije i srpskog naroda u smislu bilo kakvih pravnih i političkih reperkusija, te se onemogućava narativ, ali i namjera da se jedan narod proglasi genocidnim.
Drugim amandmanom suštinski se dodatno afirmira postojanje Republike Srpske u sklopu Bosne i Hercegovine, što je garantirano Dejtonskim sporazumom, s obzirom na to da su od pojedinih službenika mogle čuti izjave usmjerene protiv Republike Srpske.
Prvi amandman glasi: „…ponavljajući da je krivica za zločin genocida individualizirana, te se ne može pripisati bilo kojoj etničkoj, vjerskoj ili drugoj grupi ili zajednici u cjelini…“.
Drugi amandman, kako navodi crnogorski javni servis, glasi: „…potvrđujući nepovredivost Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini u svim njegovim odredbama…“.
Vlada Crne Gore je također saopćila da će poslati amandmane u cilju postizanja sporazuma koji će omogućiti da se otvore pitanja koja bi mogla izazvati ozbiljne probleme u regionu, kao i da se pruži podrška procesima pomirenja i integracije u regionu.
Ovo je još jedan korak u smirivanju tenzija između zemalja u regiji, a očekuje se da će prijedlog amandmana na Rezoluciju o Srebrenici biti pozitivno prihvaćen od strane predlagača. Očekuje se da će ova inicijativa doprinijeti jačanju regionalne suradnje i stabilnosti u regiji kao cjelini.
Crna Gora je, kao članica Europske unije, važan akter u ovim procesima te se očekuje da će nastaviti provoditi politiku pomirenja i suradnje s drugim zemljama u okruženju. S obzirom na to da su odnosi među zemljama u regiji bili napeti u posljednje vrijeme, važno je da se radi na iznalaženju rješenja koja će doprinijeti boljim odnosima i suradnji među zemljama.
Rezolucija o Srebrenici je osjetljivo pitanje koje se tiče brojnih žrtava genocida te je važno da se pristup ovom pitanju vrši na način koji će spriječiti daljnje podjele i konflikte u regiji. Stavovi zemalja prema ovom pitanju imaju veliki utjecaj na odnose među zemljama te je važno da se pronađu zajednički pristupi koji će omogućiti pomirenje i stabilnost u regiji.
Očekuje se da će amandmani Crne Gore na Rezoluciju o Srebrenici biti pozitivno prihvaćeni od strane predlagača, te se nadamo da će ova inicijativa doprinijeti jačanju regionalne suradnje i stabilnosti u regiji. Važno je da se nastavi raditi na unaprjeđenju odnosa među zemljama te da se izbjegne daljnje polarizacije i konflikti koji bi mogli ugroziti mir i stabilnost u regiji.