Vlast se osvaja na izborima, a ne opanjkavanjem sopstvene zemlje

Milan Petrović avatar

Mađarski evropski parlamentarac Andor Deli izjavio je da je rasprava u Europskom parlamentu o postizboronoj situaciji u Srbiji preuranjena. Naglasio je da se vlast osvaja na demokratskim izborima, a ne kritiziranjem sopstvene zemlje pred stranim auditorijumom i preko međunarodnih institucija.

Deli je rekao da je ta debata organizirana zbog nezadovoljstva opozicije rezultatima izbora uz pomoć prijatelja iz evropskih parlamentarnih grupa koji pripadaju istoj političkoj porodici. Dodao je da je debata organizovana pre zvaničnih izveštaja međunarodnih posmatrača. Istaknuo je da može se razgovarati o utiscima i pričama, ali da ne postoji nijedan relevantni tekst odakle bi mogla da krene takva debata.

Na pitanje novinara da je istakao da se EP okomio na Srbiju, kao što to godinama radi sa Mađarskom, Deli je rekao da opozicija u Mađarskoj od 2010. godine, od kada je Fides na vlasti, ako već želi da osvoji vlast, onda to treba da radi kako valja.

Uz to je dodao da su međunarodni posmatrači saopštili da su izbori protekli u mirnijim uslovima sa manje incidenata u odnosu na prethodne izbore. Takođe, da se većina građana izjasnila na izborima i dala svoj glas za vlast.

Deli je dodao da se ne slaže s ljudima koji tvrde kako su izbori bili neregularni i nelegitimni, te izjavio da su potrebne opipljive činjenice, a ne samo parole i rekla-kazala priča.

Opozicija u Srbiji tvrdi da izbori nisu bili fer i da je došlo do zloupotreba. Europski parlament je stoga odlučio održati raspravu o postizbornom stanju u Srbiji. Ova rasprava je izazvala mnoge reakcije, posebno u zastupnicima na vlasti, koji tvrde da je ova rasprava preuranjena i da nije bazirana na činjenicama.

Deli je rekao da se vlast osvaja demokratskim putem i ako opozicija želi promjene, onda treba to raditi u skladu sa demokratskim procedurama. Takođe je istaknuo da je važno pustiti da međunarodni posmatrači obave svoj posao i daju svoje izvještaje, a tek onda donositi zaključke.

Ovog tjedna se očekuje i dolazak delegacije Evropske komisije u Beograd kako bi se razgovaralo o postizbornom stanju u Srbiji. Deli očekuje da će i ti izvještaji biti osnova za raspravu u Europskom parlamentu i davanje značajnih zaključaka.

Najkritičniji dio rasprave bio je onaj u kojem su se govorilo o medijima kao i o slobodi medija u Srbiji. Kritičari tvrde da su neki mediji bili pristrani i da su favorizirali Vladu, dok su drugima bili uskraćeni izvještavanje.
Očekuje se da će se EU založiti za pravičnost i slobodu medija u Srbiji.

S druge strane, predstavnici Srbije tvrde da su izbori bili sprovedeni u skladu sa zakonom i da su bili transparentni. Također, tvrde da su svi politički subjekti imali ravnopravan pristup medijima i da izborni rezultati odražavaju volju naroda.

U cijeloj ovoj situaciji, važno je sačekati izveštaje međunarodnih posmatrača i pristupiti ovoj situaciji na osnovu činjenica. Nije dobro da se donose zaključci pre nego što se svi izvještaji ne dobiju.

Sve u svemu, rasprava u Europskom parlamentu je izazvala mnoge reakcije, ali je važno sačekati relevantne izvještaje i činjenice kako bi se donijeli zaključci. Također, važno je da se poštuje volja naroda izražena na izborima.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: