Njemačka auto-industrija se suočava s novim izazovima nakon što je EU usvojila dodatne carine na kineska električna vozila. Iako je Njemačka glasala protiv ovog poteza, carine su ipak izglasane, što bi moglo imati negativne posljedice na njemačke proizvođače automobila koji posluju na kineskom tržištu.
Generalni direktor Volkswagen grupe, Oliver Blume, upozorava na moguću odmazdu Kine u slučaju da se ta zemlja odluči na kazniti njemačke brendove dodatnim carinama ili drugim trgovinskim mjerama. Budući da nekoliko brendova unutar VW grupe ostvaruje značajnu prodaju u Kini, poput Audija, Lamborghinija, Porschea i Volkswagena, sve ovo moglo bi imati ozbiljne posljedice na poslovanje ovih kompanija.
Umjesto uvođenja dodatnih carina, Oliver Blum predlaže da kineski proizvođači koji ulažu u EU budu izuzeti od takvih mjera, kako bi se održala konkurentnost tržišta i olakšao investicije. Naime, nakon što je EU privremeno uvela carine u julu, nekoliko kineskih automobilskih kompanija već je najavilo planove za preseljenje proizvodnje u Evropu.
Primjerice, BYD planira izgradnju fabrike u Mađarskoj, dok je Volvo u procesu premještanja proizvodnje električnog automobila EX30 u Gent, Belgija. Ovo bi moglo ozbiljno ugroziti njemačku auto-industriju koja se već bori s posljedicama krize uzrokovane pandemijom koronavirusa.
S obzirom na važnost kineskog tržišta za njemačke proizvođače automobila, neizvjesna budućnost izaziva zabrinutost među stručnjacima u industriji. Udruženje njemačke auto-industrije upozorava na moguće posljedice ovog poteza za cijelu evropsku auto-industriju i traži alternativna rješenja kako bi se sačuvala konkurentnost i očuvali radna mjesta.
U međuvremenu, očekuje se da će se pregovori između EU i Kine nastaviti u nadi da će se pronaći rješenje koje će zadovoljiti obje strane i spriječiti eskalaciju trgovinskog sukoba. Njemački proizvođači automobila sada se suočavaju s izazovom prilagodbe novim tržišnim uvjetima i traže načine kako očuvati svoju konkurentnost u svijetu koji se neprestano mijenja.
U međuvremenu, stručnjaci pozivaju na jaču suradnju između europskih i kineskih proizvođača automobila kako bi se prevladale trgovinske barijere i osigurala održivost industrije u budućnosti. Kako će se situacija dalje razvijati ostaje za vidjeti, ali jedno je sigurno – Njemačka auto-industrija suočava se s izazovima koji će zahtijevati smislene i dugoročne strategije kako bi se očuvala konkurentnost i izbjegle negativne posljedice po radna mjesta i ekonomiju u cjelini.