Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Zaječaru isključili su iz saobraćaja trojicu vozača koji su upravljali vozilima pod dejstvom alkohola. U saobraćajnoj akciji, policija je zaustavila vozača „forda“ (49) koji je imao 1,44 promila alkohola u organizmu, dok su u Boljevcu zadržani vozači „opela“ (47) i „fiata“ (27) sa 2,77 i 1,75 promila alkohola. Svi vozači su zadržani, a protiv njih će biti podnete odgovarajuće prekršajne prijave.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova ponovo apeluju na vozače da ne upravljaju vozilom pod dejstvom alkohola i da se pridržavaju svih saobraćajnih propisa kako bi zaštitili sebe i druge učesnike u saobraćaju.
U međuvremenu, očekuje se da će sredinom godine na snagu stupiti novi Zakon o bezbednosti saobraćaja, koji će biti prvi potpuno novi zakon u Srbiji nakon 2009. godine. Novi zakon donosi pravila koja do sada nisu postojala, među kojima je i trajno oduzimanje vozila za najteže prekršaje. Takođe, planira se ukidanje probne vozačke dozvole, kao i strože kazne za vozače pod dejstvom alkohola.
Načelnik Uprave saobraćajne policije, Slaviša Lakićević, ističe da se novi Zakon trenutno piše, a da je trenutni zakon pretrpeo čak 18 izmena. Očekuje se da će Nacrt zakona biti završen do kraja aprila, a cilj je da zakon bude primenjiv i usklađen sa zakonima EU.
U okviru novog Zakona, umesto probne vozačke dozvole, mladi vozači dobiće standardnu dozvolu sa posebnim kodom koji ukazuje na ograničenja. Ova izmena će omogućiti vožnju po inostranstvu, što trenutno nije moguće. Takođe, razmatra se mogućnost praćenja ponašanja mladih vozača nakon položenog ispita.
Novi Zakon predviđa i trajno oduzimanje vozila i zabranu upravljanja određenim kategorijama vozila za vozače koji više puta krše saobraćajne propise. Pametne kamere sa veštačkom inteligencijom biće uvedene za automatsko prepoznavanje prekršaja, kao što su prolazak kroz crveno svetlo i prekoračenje brzine, sa automatskim slanjem kazni.
Jedan od ključnih ciljeva novog Zakona je unapređenje bezbednosti pešaka, pa će biti precizno definisane obaveze vozača prema pešacima. Kazne za nepoštovanje ovih obaveza biće strože, a posebna pažnja biće usmerena i na decu, sa višim kaznama za prekršaje izvršene pred decom mlađom od 12 godina.
Takođe, planira se uvođenje dodatnih obuka za mlade vozače u periodu od dve godine nakon dobijanja dozvole, što će uključivati simulacije vožnje u teškim uslovima i radionice o odgovornosti u saobraćaju. Zdravstveni pregledi takođe će biti pojačani, a kontrolisaće se i korišćenje nedozvoljenih medikamenata.
Pored toga, novi Zakon predviđa podsticaje za korišćenje ekoloških vozila, uključujući povećanje subvencija za kupovinu ekoloških automobila i uvođenje privilegovanih traka za električna i hibridna vozila. Takođe, razmišlja se o uvođenju pravila za bicikliste, kako bi se poboljšala tehnička regulacija saobraćaja.
Uvođenje obaveznih senzora za mrtve uglove i sistema automatskog kočenja, kao i automatsko ograničenje brzine su takođe među novinama koje se razmatraju. Novi Zakon će takođe regulisati i odgovornost za autonomna vozila, kako bi se jasno definisali uslovi korišćenja i odgovornosti.
Na kraju, očekuje se povećana odgovornost za vozače kamiona i autobusa, kao i stroža kontrola poštovanja saobraćajnih pravila na ukrštanju puteva sa železničkim prugama, kako bi se smanjio rizik od nezgoda.