Vršnjačko nasilje je ozbiljan problem koji se dešava u mnogim školama širom sveta, a nedavno je došlo do vršnjačkog nasilja u Osnovnoj školi „Majka Jugovića“ u Zemunu, Beogradu. Bivša učenica je došla u školu i verbalno i fizički napala petoricu učenika sedmog razreda, uz pretnje da će jednog od njih izbosti makazama.
Prema rečima jedne od majki napadnutih učenika, do nasilja je došlo na času fizičkog kada su se dvoje učenika posvađali, a bivša učenica koja ranije pohađala školu došla i fizički napala đake. Ona je terala učenike da se izvine i priznaju da su majmuni, preteći da će snimak objaviti na društvenim mrežama.
Nakon što je izvršila nasilje nad prvom žrtvom, devojčica je istu stvar ponovila sa još dvojicom dečaka, terajući ih da se izvine i nazovu sebe majmunima, preteći da će objaviti snimak. Takođe je tražila od petog dečaka da leže na pod, ponižavajući ga i šutirajući.
Majka jednog od napadnutih đaka tvrdi da devojčica nije došla, ali da je zatim ušla u školu i tražila makaze, preteći da će izbosti učenike. Ona je takođe govorila da je niko ne može kazniti i da joj nije stalo do mogućih posledica. Nasilje se desilo na času fizičkog, gde nije bilo prisutnog nastavnika ili čuvara.
Direktorka škole potvrdila je da je obaveštena o incidentu i da škola postupa po Zakonu. Sprovode se istrage i prikupljanje informacija o ovom slučaju vršnjačkog nasilja, a škola se suočava sa situacijom ozbiljno i prema protokolu.
Vršnjačko nasilje je ozbiljan problem koji može imati negativne posledice po mentalno zdravlje učenika, kao i po njihovu sigurnost i dobrobit. Važno je da svi slučajevi nasilja budu prijavljeni i adekvatno sankcionisani, kako bi se sprečilo dalje nasilje i osigurala sigurnost u školama.
Ovo nije prvi slučaj vršnjačkog nasilja koji je zabeležen u obrazovnim ustanovama, ali je važno da se svaki slučaj ozbiljno shvata i rešava kako bi se zaštitila deca od bilo kakvih oblika zlostavljanja ili nasilja. Roditelji, nastavnici, direktori škola i cela zajednica treba zajednički da rade na prevenciji i suzbijanju nasilja među učenicima. Samo zajedničkim naporima možemo stvoriti bezbedno i podržavajuće okruženje za sve učenike.