Vučić o Zakonu o visokom obrazovanju

Milan Petrović avatar

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nedavno je izrazio nezadovoljstvo zbog potpisivanja izmena Zakona o visokom obrazovanju, koji predviđa povećanje plata profesorima. Tokom skupa „Žene snaga Srbije“ povodom Međunarodnog dana žena, Vučić je istakao da je taj korak neophodan zbog dogovora između premijerke Ane Brnabić, ministara i predstavnika Univerziteta, ali je naglasio svoje nezadovoljstvo situacijom u kojoj se profesori nalaze.

Vučić je ukazao na to da su profesori, uključujući rektora Univerziteta u Beogradu Vladana Đokića, pozivali na generalni štrajk uprkos tome što nisu radili mesecima. Prema njegovim rečima, nije mogao da se dodvorava rektoru, dekanima i profesorima koji su tražili povećanje plata dok su istovremeno obustavili nastavu. „Za razliku od većine političara koji se dodvoravaju moćnima u kriznim situacijama, ja to ne mogu“, rekao je Vučić.

On je takođe naglasio da su fakulteti bili zatvoreni i da nije bilo ispita tokom decembra i januara, a ni predavanja u februaru i martu. Uprkos tome, rektor Đokić je pozivao na štrajk, što je predsednika dodatno iritiralo. „A plata kaplje li kaplje. I onda ja potpišem da treba da dobiju još veću platu od 16 ili 17 odsto i pitate me da li sam radostan“, rekao je Vučić, ukazujući na apsurd situacije.

Predsednik je istakao da se Đokić i drugi rektori umesto da razgovaraju s njim sastaju s ljudima iz Brisela, što je dodatno otežalo situaciju. „Pozivam vas da se sutra pridružimo generalnom štrajku“, citirao je Vučić Đokića, naglašavajući da se postavlja pitanje ko zapravo zavitlava situaciju kada profesori ne rade.

Vučić je postavio pitanje o tome šta su profesori radili tokom poslednjih meseci i kako mogu da traže veće plate kada su bili u štrajku. „Švrljaš se po svetu, a onda sutra kažeš – generalni štrajk, šta ti je onda prekosutra, šta ti je bilo juče? Ti si svaki dan u štrajku“, naglasio je Vučić, izražavajući sumnju u opravdanost takvih zahteva.

Pored toga, Vučić je kritikovao i percepciju uspeha u radnoj atmosferi. „Oni ništa ne rade, a pare kaplju. Ali velika je stvar što smo uradili ovaj zakon o stambenim kredima za mlade“, dodao je, ukazujući na to da se u nekim drugim oblastima donose važni zakoni koji mogu pomoći mladima.

S obzirom na trenutnu situaciju u obrazovanju, jasno je da se pred Srbijom nalaze izazovi koji zahtevaju hitna rešenja. Povećanje plata profesorima u trenutku kada se nastava ne odvija može stvoriti dodatne tenzije u društvu. Kako se situacija razvija, biće zanimljivo posmatrati reakcije i dalje poteze Vlade i univerziteta.

U ovom kontekstu, važno je napomenuti da kvalitet obrazovanja direktno utiče na budućnost zemlje. Ulaganje u obrazovni sistem je ključno za razvoj društva, ali je takođe važno da se poštuju i obaveze koje proističu iz radnog odnosa. Način na koji se rešavaju ovakvi problemi može imati dugoročne posledice.

S obzirom na sve ovo, Vučićeve komentare možemo posmatrati kao poziv na racionalizaciju i odgovornost svih aktera u obrazovnom sistemu. Potrebno je pronaći ravnotežu između prava zaposlenih i potreba sistema, kako bi se obezbedila stabilnost i kvalitet obrazovanja u Srbiji.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: