Doskorašnji direktor Bezbednosno-informativne agencije (BIA) i osnivač Pokreta socijalista Aleksandar Vulin reagirao je na odluku Prištine da uknjiži imovinu manastira Dečani po naredbi Kvinte, grupe zemalja koje podržavaju nezavisnost Kosova. Vulin je izjavio da je ovo trijumf Kvente nad premijerom Aljbinom Kurtijem i da sada očekuje da Beograd reaguje.
„Kvinta je trijumfovala nad Kurtijem. Posle samo 8 godina nakon odluke takozvanog Ustavnog suda Kosova, zemlja koja je manastiru Visoki Dečani pripadala vekovima, upisana je u zemljišne knjige. I sada, posle velike pobede Kvinta će tražiti od Beograda da učini nešto za uzvrat, ali da to učini za 8 dana i tako umiri ljutog Kurtija i povređene Šiptare. Nije tajna da Srbi nisu omiljeni u Evropskoj uniji i da ne misle da smo vredni njihove pažnje i poštovanja, ali za mene, ipak, ostaje tajna zašto misle da smo svi mi maloumni i da ne razumemo njihove glupe i ponižavajuće igre. Srbi, šta nije jasno?“ – poručio je Vulin.
On je dodao da je bez uspešne i uspravne Kine nemoguće imati slobodan svet. Vulin je ovo izjavio za kinesku nacionalnu novinsku agenciju Sinhua i kineske dnevne novine Guangming.
Odluka privremenih institucija u Prištini da uknjiže imovinu manastira Dečani izazvala je negodovanje u Srbiji. Manastir Dečani, jedan od najvažnijih srpskih pravoslavnih svetinja na Kosovu, nalazi se na listi svetske kulturne baštine UNESCO-a.
Reagujući na ovu odluku, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je reč o „lopovskom delu tiranina Aljbina Kurtija“ i da Srbija neće dozvoliti da se bilo šta uzme od srpske svetinje. On je najavio da će se Srbija obratiti međunarodnim organizacijama kako bi sprečila ovakav postupak.
Osim reakcija političara, odluka Prištine je izazvala i reakcije stručnjaka i javnosti u Srbiji. Neki stručnjaci ističu da je ovo udar na srpsku kulturnu baštinu i da je potrebno delovati hitno kako bi se sačuvala imovina manastira Dečani.
Neki građani izražavaju zabrinutost zbog ovakvih poteza Prištine i traže da se međunarodna zajednica angažuje kako bi se sprečilo dalje kršenje prava Srba na Kosovu.
Ovo nije prvi put da se manastir Dečani nalazi u centru spora između Beograda i Prištine. Sve odluke vezane za ovu svetinju izazivaju velike tenzije i političke polemike na obe strane.
Ipak, pitanje oko imovine manastira Dečani predstavlja mnogo više od puke politike. Ovaj manastir, kao i mnogi drugi na Kosovu, predstavlja deo srpskog kulturnog nasleđa i duhovnog identiteta. Za srpski narod, očuvanje i zaštita ovih svetinja predstavlja prioritet i moralnu obavezu.
U ovom trenutku, sve oči su uprte ka Beogradu i očekuje se brza i efikasna reakcija na ovu odluku Prištine. Srpski zvaničnici su najavili da će preduzeti sve neophodne korake kako bi se sačuvala imovina manastira Dečani i Srbi na Kosovu zaštitili od bilo kakvih nepravdi i zloupotreba.
U međuvremenu, međunarodna zajednica pomno prati situaciju na Kosovu i očekuje se da će se angažovati kako bi se našlo rešenje koje će biti prihvatljivo za sve strane u ovom sporu. Sprečavanje daljeg kršenja prava manastira Dečani je imperativ, kako bi se sačuvala kulturna baština i verski identitet Srba na Kosovu.