Iranski predsednik Masud Pezeškijan danas je otpustio svog zamenika Šahrama Dabirija zbog kontroverznog putovanja na Antarktik sa suprugom tokom Novruza, persijske Nove godine. Ova odluka dolazi u vreme kada se Iran suočava sa ozbiljnom ekonomskom krizom, što je dodatno pojačalo ogorčenje javnosti.
Predsednički kabinet je put Dabirija ocenio kao „neopravdan i neprihvatljiv“, s obzirom na tekuće ekonomske izazove u zemlji. Pezeškijan je naglasio da je odluka njegovog zamenika da ode na put „neobjašnjiva“, bez obzira na to da li su troškove putovanja pokrili lično ili iz državnog budžeta. Ova situacija je izazvala veliku pažnju medija i korisnika društvenih mreža, koji su izrazili svoje nezadovoljstvo zbog toga što vladini zvaničnici putuju na luksuzna mesta dok narod pati od ekonomske krize.
Fotografija na kojoj Dabiri i njegova supruga poziraju ispred broda MV Plancijus, koji je bio na putu za Južni pol, postala je viralna i dodatno je pojačala kritike na račun vlade. Korisnici društvenih mreža su se usredsredili na neprihvatljivost takvih putovanja u vreme kada je stopa nezaposlenosti u Iranu, prema podacima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), iznosila 8,4 odsto, a godišnja inflacija dostigla 29,5 odsto.
Pezeškijan je u svom obraćanju naglasio da je „u vladi koja teži da sledi vrednosti prvog šiitskog imama, Imama Alija, raskošna putovanja vladinih zvaničnika, čak i kada su lično finansirana, neodbranjiva“. Ova izjava dodatno naglašava kako se vlada suočava sa pritiscima da opravda svoje troškove i ponašanje svojih članova.
Dabiri je bio zamenik ministra za kulturu i islam, a njegov otkaz dolazi u trenutku kada se iranska vlada suočava sa brojnim kritikama zbog rasta cena, nezaposlenosti i sve veće nezadovoljstvo građana. Ekonomija Irana se već nekoliko godina bori sa teškim sankcijama koje su nametnuli Zapad, a situacija se dodatno pogoršala usled globalne ekonomske krize izazvane pandemijom COVID-19.
U vremenu kada je životni standard građana u opadanju, ovakvi potezi vladinih zvaničnika mogu izazvati ozbiljne posledice po njihovu reputaciju i povjerenje građana. Kritike na račun Dabirija i njegovog putovanja ukazuju na širu sliku nezadovoljstva i frustracije koje se nagomilavaju među iranskim narodom.
Putovanje na Antarktik, koje se procenjuje da je koštalo oko 6.685 dolara, izazvalo je osude i komentare na društvenim mrežama, gde su mnogi isticali da je to neprihvatljivo u trenutku kada se većina građana suočava sa teškim ekonomskim uslovima. Mnogi su se zapitali kako vladini zvaničnici mogu priuštiti takve luksuze dok građani moraju da se bore za osnovne potrebe.
Pezeškijanova odluka da otpusti Dabirija može se smatrati pokušajem da se umanje kritike i povrati poverenje javnosti. Ipak, pitanje ostaje da li će ovakvi potezi biti dovoljni da se reše dublji problemi koji muče iransko društvo. Ova situacija može poslužiti kao upozorenje drugim vladinim zvaničnicima da moraju biti svesni svojih postupaka i kako oni utiču na percepciju javnosti.
U zaključku, iranska vlada će se suočiti sa sve većim pritiscima da poboljša uslove života svojih građana, a ovakvi incidenti kao što je putovanje Šahrama Dabirija samo dodatno komplikuju već tešku situaciju. U svetlu ovih događaja, građani će nastaviti da traže odgovornost od svojih vođa i zahtevati promene koje su im potrebne za bolji život.