ZA ŠEST GODINA BIĆE ZAMENjENO 80 ODSTO STARIH BROJILA: Pametni merači otkrivaju i krađu struje

Milan Petrović avatar

U Srbiji se trenutno sprovodi veliki projekat zamene analognih električnih brojila pametnim brojilima, što bi trebalo da bude završeno do kraja decenije. Prema planu, 80 odsto analognih brojila će biti zamenjeno za pametna, što će doneti brojne prednosti kako građanima, tako i privredi.

Jedna od glavnih prednosti pametnih brojila je mogućnost praćenja potrošnje električne energije u realnom vremenu. Na taj način, potrošači će imati precizan uvid u svoju potrošnju i moći će da prilagode svoje navike kako bi smanjili račune za struju. Takođe, pametna brojila omogućavaju i daljinsko očitavanje potrošnje, što će olakšati posao operatorima elektroenergetskog sistema.

Osim toga, pametna brojila omogućavaju i automatsku detekciju kvarova i havarija u distributivnoj mreži, što će doprineti bržem reagovanju i otklanjanju problema. Na taj način, elektrodistribucije će moći da efikasnije upravljaju svojom mrežom i smanje vreme potrebno za popravke.

Još jedna važna prednost pametnih brojila je bezbednost prikupljenih podataka. S obzirom na to da se podaci o potrošnji električne energije prenose putem interneta, važno je da se obezbedi njihova zaštita od neovlašćenog pristupa. Zbog toga su pametna brojila opremljena naprednim sigurnosnim sistemima koji štite podatke i sprečavaju eventualne zloupotrebe.

Implementacija pametnih brojila će takođe doprineti povećanju efikasnosti elektroenergetskog sistema u Srbiji. Pametna brojila omogućavaju bolje planiranje i upravljanje distribucijom električne energije, što će rezultirati smanjenjem gubitaka u mreži i povećanjem sigurnosti snabdevanja. Takođe, pametna brojila omogućavaju dinamičko tarifiranje, što će omogućiti optimizaciju potrošnje i smanjenje opterećenja distributivne mreže u vršnim periodima.

Uvođenje pametnih brojila u Srbiji će takođe imati pozitivne ekonomske efekte. Prema procenama stručnjaka, zamena analognih brojila pametnim može doprineti smanjenju troškova za električnu energiju za oko 30 odsto. Niska cena održavanja pametnih brojila, kao i smanjenje gubitaka u mreži, rezultiraće smanjenjem ukupnih troškova za elektrodistribucije, što će se odraziti na cene električne energije za krajnje potrošače.

Napredne funkcije pametnih brojila omogućavaju i integraciju sa drugim pametnim uređajima u kući, što će omogućiti potrošačima da efikasnije upravljaju svojim potrošnjom i smanje račune za struju. Takođe, pametna brojila omogućavaju i daljinsko upravljanje potrošačima, što će omogućiti elektrodistribucijama da prilagode snabdevanje u skladu sa potrebama tržišta.

Uvođenje pametnih brojila u Srbiji je deo šireg trenda digitalizacije elektroenergetskog sistema širom sveta. Zemlje širom sveta sve više prelaze sa analognih na pametna brojila kako bi unapredile efikasnost i sigurnost svojih elektroenergetskih sistema. Uvođenje pametnih brojila u Srbiji će omogućiti da se zemlja pridruži ovoj globalnoj transformaciji i unapredi svoju energetsku efikasnost.

U zaključku, zamena analognih električnih brojila za pametna donosi brojne prednosti kako građanima, tako i privredi. Mogućnost praćenja potrošnje u realnom vremenu, bezbednost prikupljenih podataka, povećana efikasnost i ekonomske uštede samo su neke od koristi koje će doneti ovaj projekat. Uvođenje pametnih brojila u Srbiji će doprineti modernizaciji elektroenergetskog sistema zemlje i omogućiti efikasnije upravljanje distribucijom električne energije.

Milan Petrović avatar