Prvo javno vođenje kroz obnovljeni deo Memorijala „Staro sajmište“ biće organizovano sutra u periodu od 17 do 19 sati. Posetioci će imati priliku da vide kompleks na kome se nekada nalazio Sajam, simbol ekonomskog napretka Jugoslavije, koji je tokom okupacije postao logor gde su bili zatočeni i umirali Srbi, Jevreji i Romi.
Prostor je nakon rata postao mesto razvoja Novog Beograda i najveće likovne kolonije u regionu. Posetioci će moći da obiđu Centralnu kulu, u kojoj je organizovana izložba „Logor na Beogradskom sajmištu (1941-1944)“, kao i preostale paviljone. Profesor dr Milan Koljanin, rukovodilac Odeljenja za istraživanje, objašnjava da su neki od sačuvanih paviljona bili italijanski, čehoslovački, ženski, turski i Paviljon „Nikole Spasića“ koji je služio kao logorska bolnica.
Prema dokumentaciji iz bolničkih knjiga, kroz ovu bolnicu je prošlo 2.500 ljudi samo u periodu od maja do novembra 1942, sa naznakama da su čak i mrtvi donošeni u njoj. Takođe, sačuvan je Mađarski paviljon smrti gde su logorski batinaši ubijali iznemogle zatvorenike. Jevreji su bili zatočeni u Jevrejskom logoru Zemun, gde su većina žrtava umrla od gušenja.
Nakon kapitulacije Italije 1943, u logoru na Sajmištu su bili zatočeni italijanski vojnici i jevrejske izbeglice iz Splita. Sajmište je postalo centralni nemački logor za Balkan, gde su zatočeni bili i članovi pokreta otpora iz Grčke i Albanije. Nakon toga, počelo je slanje zatvorenika na prinudni rad u raznim delovima Evrope, gde su mnogi umrli.
Prvog javnog vođenja kroz obnovljeni deo Memorijala „Staro sajmište“ mogu da se prijave posetioci putem mejla [email protected]. Svi zainteresovani će imati priliku da se upoznaju sa istorijom ovog mesta koje svedoči o stradanjima tokom Drugog svetskog rata.