Srednjoškolci koji se odluče upisati deficitarna trogodišnja i četvorogodišnja zanimanja po dualnom modelu školovanja mogu očekivati finansijsku podršku države od 5.000 dinara mesečno tokom devet meseci u narednoj školskoj godini, prema novoj Uredbi o podršci dualnom obrazovanju koju je usvojila Vlada Srbije.
Ova podrška bi se isplaćivala učenicima preko namenskog računa otvorenog u Poštanskoj štedionici. Uz to, učenici će dobijati i naknade od poslodavaca za učenje kroz rad, a visina naknade će zavisiti od broja dana prakse. Za svaki dan proveden na praksi, učenici bi trebali dobiti 70% minimalne cene rada po satu.
Rukovodilac službe za dualno obrazovanje i obrazovne politike Privredne komore Srbije, Aleksandra Milićević, očekuje da će konkurs za finansijsku podršku učenicima i poslodavcima biti objavljen do kraja juna ili početkom jula. Milićevićeva ističe da učenici nisu obavezani da nakon završetka obrazovanja rade kod određenog poslodavca ili vraćaju novac koji dobiju.
Također, poslodavci nisu obavezani zapošljavati učenike koji obavljaju praksu kod njih. Iznos koji učenici dobijaju od poslodavaca zavisi od broja sati provedenih u praksi i obrazovnog profila koji su odabrali. U dualnom obrazovanju postoje trogodišnji i četvorogodišnji obrazovni profili, pri čemu trogodišnji profili više vremena provode kod poslodavaca kako bi bili spremni za rad odmah nakon završetka školovanja.
Novi model dualnog obrazovanja pruža učenicima mogućnost sticanja praktičnih veština u realnom radnom okruženju, kao i finansijsku podršku od države i poslodavaca. Ministarstvo prosvete i Vlada Srbije sprovode ove mere kako bi unapredile obrazovni sistem i olakšale pristup zapošljavanju mladima u deficitarnim zanimanjima.