Zabrinjavajući trendovi u zdravstvu Srbije su u porastu, kako potvrđuje lekar iz Kliničkog centra Srbije. Mladi sve više pate od srčanih udara, a čekaonice domova zdravlja su pune zbog stomačnih virusa i obolelih od koronavirusa. Vremenske oscilacije takođe loše utiču na kardiološke, reumatološke bolesnike i osobe sa psihijatrijskim problemima.
Mnogo je pacijenata koji se poslednjih nedelja javljaju u svoje domove zdravlja sa simptomima oboljenja sličnim gripu. Deca su najviše pogođena, posebno mlađa deca do četvrte godine i od pete do 14. godine. Pored obolelih od korone, čekaonice su pune i zbog stomačnih virusa, što dodatno opterećuje lekare Hitne pomoći.
Vremenske oscilacije negativno utiču na kardiološke, reumatološke bolesnike, ali i na građane sa određenim psihijatrijskim problemima. Profesor Goran Stanković, direktor Klinike za kardiologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, ističe da temperaturne promene mogu dovesti do sužavanja krvnih sudova i povišenog krvnog pritiska, što rezultira brojnim simptomima kao što su malaksalost, slaboća i vrtoglavica.
Univerzitetski klinički centar Srbije je spreman da pregleda više od sto bolesnika dnevno, a desetak do 15 pacijenata se prima u intenzivnu negu. U sali za kateterizaciju svake nedelje se rešava sedam do deset akutnih infarkta miokarda, sa još većim brojem pacijenata u danima kada je pripravnost za čitav Beograd.
Profesor Stanković apeluje na građane da ne čekaju ukoliko osete bol u grudima koji se širi u vrat i levu ruku. Sa najavljenim nižim temperaturama, savetuje se slojevito oblačenje i redovno uzimanje terapije za hronične bolesti. Ukoliko dođe do glavobolje ili pogoršanja zdravstvenog stanja, važno je proveriti krvni pritisak i potražiti medicinsku pomoć odmah.
Zbog vremenskih oscilacija i drugih faktora rizika, osobe sa srčanim udarima su sve mlađe. Stres, nezdrav način života, loša ishrana i nedostatak fizičke aktivnosti doprinose povećanju rizika od ateroskleroze. Profesor Stanković ističe važnost brze reakcije i pozivanja lekara u slučaju pojave simptoma srčanog udara.
U skladu sa tim, građanima se savetuje da budu pažljivi prema svojem zdravlju, da redovno kontrolišu krvni pritisak, praktikuju zdrav način života i odmah reaguju ukoliko primete bilo kakve simptome srčanog udara. Važno je da se javljaju lekaru na vreme i da prate savete stručnjaka kako bi sačuvali svoje zdravlje i sprečili ozbiljne zdravstvene probleme.