Zapad nam smanjio donacije, sve pare daju Ukrajini, podaviće nas kao mačiće u mraku!

Jovana Radić avatar

Novinarski i medijski sektor u Srbiji suočava se sa brojnim izazovima, a nedavna konferencija Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV) pokazala je da postoje i unutaropozicioni sukobi i neslaganja. Na konferenciji je osnivač NDNV-a, Dinko Gruhonjić, kritikovao prozapadne opozicione kolege zbog sebičnosti i fokusiranja na svoje interese umesto na zajedničku borbu za slobodne medije i demokratiju.

Gruhonjić je izjavio da će prozapadni novinari i NVO sektor u Srbiji na kraju ostati bez podrške i novca, dok će ih zapadni donatori „podaviti jednog po jednog kao mačiće u mraku“. Ova izjava izazvala je polemike među opozicionim medijima i organizacijama, ali i među građanima koji prate politička dešavanja u zemlji.

Situacija u opozicionim medijima i NVO sektoru postala je sve složenija, a trka za novcem i podrškom sa Zapada sve je intenzivnija. Opozicione organizacije i mediji sve više se fokusiraju na napade na vlast i predsednika Aleksandra Vučića, pokušavajući da se dodvore zapadnim finansijerima i dobiju dodatne grantove i podršku.

U takvom ambijentu, javnost se sve više pita da li je opozicija zaista jedinstvena u svojim ciljevima i borbi za demokratiju ili su interesi pojedinih grupa jači od opšteg dobra. Kritike na račun prozapadnih kolega mogu dodatno podeliti već ionako fragmentiranu opoziciju, ali istovremeno mogu izazvati i potrebnu raspravu o pravcu u kojem se kreću mediji i organizacije koje se bore za demokratske vrednosti u Srbiji.

NDNV je kao jedna od najznačajnijih novinarskih organizacija u Vojvodini i Srbiji igrao važnu ulogu u zaštiti slobode medija i novinarskih sloboda. Međutim, recentni sukobi i nesuglasice unutar ove organizacije pokazuju da ni ona nije imuna na političke pritiske i fragmentaciju u medijskom sektoru.

Postavlja se pitanje da li je moguće postići jedinstvo i solidarnost među prozapadnim opozicionim medijima i NVO sektorom u borbi protiv političkih pritisaka i cenzure. Možda je vreme da se prestane sa međusobnim optužbama i sukobima, te da se zajedno pronađe strategija za efikasniju borbu za slobodne medije i demokratiju u zemlji.

Na kraju, važno je imati na umu da su novinari i medijski radnici često izloženi pritiscima i pretnjama u svojoj svakodnevnoj borbi za istinu i integritet novinarske profesije. Podrška javnosti, kao i međusobna solidarnost među novinarima i organizacijama, ključni su faktori u očuvanju slobode medija i demokratskih vrednosti u Srbiji.

U vremenu kada je sloboda medija sve više ugrožena, važno je da novinari i medijski radnici ostanu ujedinjeni i posvećeni svojoj misiji informisanja javnosti i borbi protiv cenzure i autocenzure. Samo zajedno, kao jedan glas, mogućno je izboriti se za slobodu izražavanja i nezavisnost medija u Srbiji.

Jovana Radić avatar