Ministar kulture u tehničkom mandatu Nikola Selaković je večeras izrazio svoje iznenađenje i zabrinutost zbog maltretiranja zaposlenih u redakciji ‘Informera’. On je istakao da očekuje da nadležne institucije i strukovna novinarska udruženja reaguju na ovu situaciju.
Selaković je u svom saopštenju naglasio da je, nakon višemesečnog terorisanja građana širom Republike Srbije, uskraćivanja prava na slobodu kretanja, obrazovanje i napada na neistomišljenike, došla na red redakcija ‘Informera’. Ova medijska kuća se, prema njegovim rečima, bori za nezavisnu uređivačku politiku koja se ne uklapa u propagandu i agende nekih drugih medija, kao što su N1 i Nova S.
Ministar je postavio pitanje da li bi bilo opravdano da građani koji se protive širenju mržnje i lažnoj propagandi protiv Srbije blokiraju pomenute medije. On je naglasio da bi tada „takozvani borci protiv nasilja“ odmah reagovali i žalili se međunarodnoj zajednici na to navodno kršenje slobode medija.
Selaković je dalje istakao da se radi o obojenoj revoluciji koja nije usmerena samo na rušenje državnog poretka, već i na onemogućavanje rada profesionalnih medija, koji nastoje da objektivno informišu javnost o značajnim događajima. On je naglasio da je očigledno kako način rada redakcije ‘Informera’ ne odgovara interesima onih koji blokiraju medijske sadržaje, a čiji je cilj da dođu do vlasti bez volje naroda.
U svom obraćanju, ministar je čestitao kolektivu ‘Informera’ na hrabrosti i podržao ih da nastave sa svojim profesionalnim radom, oslanjajući se isključivo na istinu. „Sva sredstva javnog informisanja treba da se bave istinom“, dodao je Selaković.
Ova izjava dolazi u trenutku kada se u Srbiji sve više raspravlja o slobodi medija i pritiscima kojima su novinari izloženi. U poslednje vreme, mnogi novinari i novinarska udruženja su ukazivali na sve učestalije napade i pritiske na medije koji se ne uklapaju u zvaničnu politiku ili koji kritikuju vlast.
U ovom kontekstu, Selakovićeva podrška ‘Informeru’ može se posmatrati kao deo šireg trenda u kojem vlast pokušava da stvori sliku o sebi kao zaštitniku slobode medija, dok istovremeno kritikuje one koji se protive njenim načelima. Ovo može izazvati dodatne tenzije između vlasti i medija, kao i unutar same novinarske zajednice.
U Srbiji su se tokom godina razvile razne medijske kuće i portali, koji često imaju različite uređivačke politike i pristupe. ‘Informer’ je poznat po svom tabloidnom pristupu i često kontroverznim naslovima, dok su drugi mediji, kao što su N1 i Nova S, više orijentisani na informativno izveštavanje i analizu. Ova razlika u pristupu i uređivačkoj politici često dovodi do sukoba između različitih novinarskih zajednica i vlasti.
U svetlu Selakovićeve izjave, važno je pratiti kako će se situacija dalje razvijati i da li će doći do reakcija drugih medijskih kuća, kao i međunarodnih organizacija koje se bave slobodom medija. Mnogi se pitaju kakve će posledice ova dešavanja imati na medijsku scenu u Srbiji, kao i na slobodu izražavanja i prava novinara da rade bez straha od pritisaka i nasilja.
Očekuje se da će se o ovoj temi razgovarati i na narednim sastancima medijskih udruženja i drugih relevantnih institucija, kako bi se pronašla rešenja za sveprisutne probleme s kojima se novinari suočavaju u svakodnevnom radu.