Babuni ili pavijani važe za veoma inteligentne životinje koje su vrlo privržene ljudima i imaju sposobnost brzog učenja te oponašanja onoga što vide. Jedan takav primjer je Džeki, babun koji je postao poznat po svojoj hrabrosti i odanosti tokom Prvog svjetskog rata.
Džeki je pronađen početkom 20. vijeka na farmi u Južnoafričkoj Republici od strane čovjeka po imenu Albert Mar. Mladunče je izgledalo izgubljeno i Albert je pretpostavio da su mu roditelje ubili lovci, te je odlučio da ga ponese kući. U narednim godinama, Džeki i Albert postali su nerazdvojni, sve dok Albert nije bio mobilisan u vojsku za vrijeme Prvog svjetskog rata.
Na veliko iznenađenje, vojni nadređeni su dopustili da Džeki krene sa Albertom u rat. Džeki je tretiran kao i svaki drugi vojnik, dobio je uniformu, pribor za jelo i čak je obavljao stražarske dužnosti sa Albertom. Zahvaljujući svojim izvanrednim čulima mirisa i sluha, Džeki je postao zvanična maskota 3. južnoafričkog pješadijskog puka.
Tokom borbe u Egiptu, Džeki je spasio Albertov život kada je ovaj bio ranjen. Džeki je ostao uz njega i ližući ranu sve dok nisu stigli ljekari. Babun i Albert su provele još dvije i po godine u ratnim uslovima, a Džeki je zaslužio odlikovanje za hrabrost i unaprijeđenje u kaplara.
Istaknuo se svojom sposobnošću da upozorava vojnike na kretanje neprijatelja zahvaljujući svojim istančanim čulima. Džeki je bio ranjen u Francuskoj tokom pucnjave, ali je uspio da se oporavi i da nastavi sa vojnim dužnostima. Po završetku rata, Džeki je nagrađen odlikovanjima, penzijom te je predvodio vojnu paradu u Pretoriji.
Nakon povratka kući, Džeki je zajedno sa Albertom prikupljao sredstva za Crveni krst, a građani su u zamjenu za donaciju mogli da se rukuju sa majmunom ili da ga poljube. Džeki je proveo ostatak svog života u miru i spokoju na porodičnoj farmi Mar, sve do svoje smrti 1921. godine.
Džeki je do danas ostao jedini babun koji je stekao čin kaplara i jedini koji se borio u Prvom svjetskom ratu. Njegova priča o hrabrosti, odanosti i prijateljstvu sa Albertom Marom ostala je zabilježena u vojnoj istoriji, kao jedinstven primjer životinje koja je služila vojsci na ovako čudesan način.